29. ledna 2015 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neobáváte se nařčení ze separatismu? ptá se Hlas Ruska moravských vlastenců

Spolek chce vyznačit historickou hranici Moravy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolek chce vyznačit historickou hranici Moravy. | foto: zamoravu.euReprofoto

PRAHA Moravští vlastenci se dostali do hledáčku ruských médií. Rádio Hlas Ruska se ptalo místopředsedy Moravské národní obce Vojtěcha Říhy na to, zdali se nebojí nařknutí ze separatismu a jestli by Česku neprospěla federalizace. Dotazy se stočily i na téma Ukrajiny.

„Nechceme se stát pouhým beztvarým ‚východem Česka’,“ řekl v neděli pro Hlas Ruska místopředseda spolku Moravské národní obce Vojtěch Říha. Že by rozhovor mohl být zneužitý pro proruskou propagandu, si nemyslí.

„Jenom jsme slušně odpověděli na slušně položené otázky,“ brání se. „K těm otázkám týkajících se Ukrajiny jsme se nevyjadřovali. To není naše záležitost. Co se týká Moravy, tak máme ve stanovách, že podporujeme dlouhodobě zemské uspořádání tohoto státu bez ohledu na to, jaká je aktuálně politická situace,“ dodává.

ČTĚTE TAKÉ:

Kontakt s moravskými národovci navázal sám Hlas Ruska. Položené otázky novinář pomalu směřoval k ukrajinské krizi. „Neobáváte se nařčení ze separatismu? Pomohla by České republice nová federalizace - například vytvoření Českomoravské republiky? Jak se stavíte k federalizaci Ukrajiny?“ ptal se redaktor proruského média.

„Byly tam trošku obavy, aby do toho někdo nerýpal - podobně jako vy,“ popsal serveru Lidovky.cz obavy z dopadu rozhovoru na moravské vlastnce Říha. Místopředsedkyně moravského spolku Lenka Holaňová, zodpovědná za Iniciativy a vnější spolupráce se k rozhovoru nechtěla vyjadřovat. „Na tohle vám neodpovím, nezlobte se,“ řekla v rozpacích.

Co je Moravská národní obec?

Jedná se o spolek příznivců kultury, historie a tradicí Moravy. Od roku 1985 se snaží o posilování moravského národního povědomí. Organizace odmítá jakékoliv extrémní a nacionalistické myšlenky. „ Naše aktivity jsou zaměřeny na podporu moravského národního povědomí a moravanství,“ píše Moravská národní obec na oficiálním webu.

jzlJakub Zelenka