Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Moravu a Slezsko trápí smog

Česko

  14:50
OSTRAVA - Lidem na střední Moravě a v Moravskoslezském kraji se špatně dýchá. Od neděle se zde zhoršuje stav ovzduší, především přibyla místa s mnohonásobně vyšší koncentrací polétavého prachu.

Střední Moravu a Moravskoslezský kraj trápí smog. foto: Dan KrzywoňČTK

Situace se zřejmě nezlepší ani v nejbližších dnech. V Moravskoslezském kraji začal smog trápit po Karvinsku a Ostravsku také obyvatele Opavska a Novojičínska. V Olomouckém kraji je nejhorší situace na Přerovsku. 

Zatímco denní limit je 50 mikrogramů na metr krychlový, na některých stanicích dnes tyto hodnoty byly překročeny až dvanáctinásobně, konkrétně to bylo například v Bohumíně či Orlové na Karvinsku. "Ve Věřňovicích brzy ráno vystoupily hodnoty polétavého prachu až na čtrnáctinásobek limitu," podotkla mluvčí krajského úřadu Šárka Swiderová.

Vysoké hodnoty ukazují i stanice v Českém Těšíně, Havířově, Karviné, Studénce, Opavě či Ostravě. Během dne, kdy mrazy polevují, se situace zlepšuje, opět zhoršovat se ale začíná
vždy v noci a nad ránem.

Za špatné ovzduší mohou i domácnosti
Nepříznivá imisní situace panuje také v Olomouckém kraji, meteorologové hlásí mnohonásobné překročení limitu koncentrace prachu v ovzduší. "Nejhorší situace je v Přerově, kde v poledne koncentrace prachu v ovzduší činila 410 mikrogramů na metr krychlový. V Olomouci to bylo 320 mikrogramů na metr krychlový a v Prostějově 245 mikrogramů na metr krychlový," řekl Roman Volný z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

"Smogovou situaci vyvolává kombinace několika skutečností - velký význam má takzvaná inverze. To znamená, že se vymění teplá a studená vrstva vzduchu nad povrchem země, vznikne jakási vzduchová poklička, která zabraňuje proudění vzduchu, a tím odvětrávání znečištění z města nebo údolí," vysvětlil Milan Machač z odboru životního prostředí moravskoslezského krajského úřadu. Dodal, že za normálního stavu proudí teplý vzduch nahoru do chladnějších vrstev, při inverzi je to obráceně. "Jinými slovy na horách je tepleji než v údolích, a to i horských," řekl Machač.

Podle Swiderové stav ovzduší výrazně zhoršuje také topení tuhými palivy, a to zejména černouhelnými kaly a hnědým uhlím. Spalování méně kvalitních paliv však obce a města mohou zakázat vyhláškou. "Zákon ovšem prakticky neumožňuje toto kontrolovat u malých zdrojů znečištění, tedy domácností, protože by to byl zásah do osobní svobody občanů. Je to tedy spíše na jejich zodpovědném přístupu," dodala Swiderová.

Meteorologové neočekávají, že by se během pracovního týdne mohla situace výrazně zlepšit. Nepříznivé rozptylové podmínky mohou způsobit i zdravotní problémy a lidem se může hůře dýchat. Hlavně starší lidé, děti a nemocní by měli omezit svůj pobyt venku, není vhodné venku sportovat a také větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Vhodné je zvýšit také obsah vitamínu C ve stravě.
Autor: