Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mořskou nemoc řeším kinedrilem

Česko

SERIÁL LN KOMU FANDÍ CELEBRITY

Tomáš Doležal kytarista, textař a jachtař

Podzimní turné kapely Tři sestry je v plném proudu, ale baskytarista Tomáš Doležal alias Ing. Magor je už myšlenkami jinde. Přesně za týden se totiž se svou plachetnicí Three Sisters a obřím znakem kapely na plachtě postaví na start prestižní námořní regaty Middle Sea Race na Maltě.

„Volným tempem pak pokračujeme na Kanárské ostrovy, odkud 23. listopadu vyrazíme na závod napříč Atlantikem,“ vypráví jeden ze zakládajících členů Tří sester.

„Závody na moři jsem v televizi sledoval už kdysi. Líbilo se mi to, ale moc jsem tomu nerozuměl. Teď je to už mnohem zajímavější,“ usmívá se vystudovaný inženýr.

Do jachtingu se zamiloval před čtyřmi lety. „Nebožtík Sahula tehdy dělal internetové stránky jedné české regaty. Tak jsme se přihlásili do VIP posádky a líbilo se nám to tolik, že už jsme u toho zůstali,“ vzpomíná.

Předloni si dokonce pořídil vlastní loď a spolu s kamarády si ji po moři dovezl z Francie do chorvatského přístavu. „Je to úžasný dopravní prostředek. Jedete na vítr a přitom spotřebujete jen trochu elektřiny na napájení různých přístrojů.“ Z jachtingu se pro něj stal koníček, který ho teď čas od času omlouvá i z koncertů. „Nakazili jsme tím i Fanánka, ale už toho nechal. Odůvodnil to tím, že je suchozemec a měl by se tím řídit.“

Zatímco pro obyčejného laika jsou pojmy jako bowman, spinakr nebo skipper pouze změtí nesrozumitelných slov, Magor je ovládá stejně zručně jako svoji kytaru. „Komu fandím? Třeba Davidu Křížkovi,“ zmiňuje českého jachtaře, který bude jedním ze členů posádky lodi Tří sester.

Vášnivý kytarista touží po vítězství, ale extrémní závody, jako je Volvo Ocean Race, jsou na něj už příliš. Ale nemyslete si, do svízelné situace se na moři dostal už několikrát. „Asi třikrát nás už překvapil silný poryv větru, který obrátil loď na bok, a ta byla zcela neovladatelná. Ale velkou bouřku jsem ještě nezažil,“ vzpomíná.

Skloubit život na moři s hraním v kapele, která je známá svým pozitivním vztahem k pivu a jinému alkoholu, přitom není nic jednoduchého. Zvlášť pro člověka, který trpí mořskou nemocí. „Před plavbou nesmíte moc pít, a když už se to stane, nesmíte si dát k snídani vajíčka. Jelikož obojí porušuju docela často, řeším to kinedrilem. Ale nikdy nemám mořskou nemoc déle než půl dne,“ usmívá se Magor.

Autor: