Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Most zmizí, mezi památky se nedostal

Česko

Brandýs nad Labem zřejmě přijde o jeden ze sedmi mostů, které město spojují se Starou Boleslaví. Středočeský kraj totiž dostal povolenku ke zbourání více než sto let staré stavby. Ministerstvo kultury most odmítlo přidat na seznam památek.

PRAHA Hra o osud nejdelšího mostu mezi Brandýsem a Starou Boleslaví je zřejmě u konce. Zhasla totiž poslední šance na jeho záchranu. To když úředníci z ministerstva kultury nevyhověli skupině brandýských občanů a zamítli jejich žádost zařadit brandýský most na soupis kulturních památek. Demolici tak nyní nestojí nic v cestě.

„Příhradový silniční most v Brandýse nad Labem má nepochybnou historickou hodnotu. V době svého vzniku patřil k největším svého druhu v našich zemích, cenný je rovněž jako doklad umu stavebního inženýrství z druhé poloviny devatenáctého století,“ přiznávají sice úředníci. Jenže jedním dechem dodávají: „Případná obnova mostu by znamenala devalvaci původní památkové hodnoty takového rozsahu, že by v budoucnosti nebylo možné hovořit o památkově cenné stavbě.“ Totiž: most je v havarijním stavu, a aby mohl sloužit, musel by projít generální opravou.

Vedení města ministerský verdikt přijalo s úlevou.. „Pro místní obyvatele znamená odkládání demolice patnáct kilometrů dlouhé objízdné trasy, to jsou obrovské náklady jak pro obyvatele a podnikatele, ale hlavně pro autobusovou dopravu,“ vysvětluje postoj starosta Brandýsa Ondřej Přenosil, „Jenom kraj doplácí měsíčně na autobusy milion korun,“ dodává.

Naopak zastánci mostu označují rozhodnutí úředníků za zmanipulované. „My jsme ministerstvu předložili stanoviska čtyř soudních znalců v oboru mostních konstrukcí a profesorů z ČVUT. Všechna zápis na seznam památek doporučila,“ říká předák občanských aktivistů Otmar Průša. „Úředníci ale rozhodli na základě posudku, který byl udělán na objednávku odboru dopravy, který chce most zbořit,“ tvrdí muž.

Po více než dvou letech by tak mohl ožít projekt výstavby nového mostu. „Dodavatel byl vybrán už před rokem a půl, máme i stavební povolení,“ uzavírá starosta.

Lítý boj o most z konce devatenáctého století se vede už dlouhé roky.

Poslední etapa boje vzplála před dvěma lety. Tehdy se skupina občanů rozhodla využít stále oblíbenější trik: poslat na ministerstvo kultury žádost, aby byl most zařazen na seznam kulturních památek. Samotná žádost totiž dokáže pozdržet demolici až o dva roky.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
Svářeč mag (35000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč