Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Motejl: Exekuce ano, ale jen v přiměřené výši

Česko

BRNO/CHOMUTOV Hodnota zabaveného majetku nesmí být vyšší než dluh. Ombudsman Otakar Motejl včera nepřímo napomenul chomutovskou radnici, aby nepochybila při exekucích majetku dlužníků, s nimiž začala. Město se brání.

Razantní postup se navíc radnici vyplácí. Dvacet obyvatel Chomutova, kteří dluží za neuhrazené pokuty a poplatky, včera podepsalo splátkové kalendáře. Reagovali tak podle vedení města právě na úterní exekuce. „Až dosud využívali toho, že jsou nepostižitelní,“ míní primátorka Ivana Řápková.

Chomutovská radnice podle Motejla sice postupuje při exekucích v souladu se zákonem, hodnota zabaveného majetku ale podle něj musí být přiměřená výši dluhu. „Základním principem, který musí být při vymáhání dlužné částky vždy respektován, je princip přiměřenosti,“ zdůraznil Motejl.

V některých případech, alespoň tak, jak je prezentovala média, podle ombudsmana mohli dlužníci přijít o majetek mnohem vyšší hodnoty, než činil dluh. „V euforii této legitimní akce pak mohlo kvůli stovkovému dluhu dojít k zabavení majetku za desítky tisíc korun,“ podotkl Motejl. Například jedna z rodin novinářům tvrdila, že městu dluží 834 koruny za svoz odpadu. Exekutoři jim ale zabavili počítač, televizi a audiosoupravu.

Zákon o správě daní a poplatků však ukládá volit takové prostředky, které dlužníky co nejméně zatěžují. „I v případě, že nedoplatky vymáhají přímo obecní či městské úřady, platí, že exekutor nesmí postihnout hotovost nižší než dvojnásobek životního minima. Aktuálně je tedy limitující částkou suma 6252 korun,“ připomněl Motejl pravidla platná od konce července.

S kritikou ombudsmana v Chomutově nesouhlasí. „Postupujeme stejně jako například celní nebo finanční úřady. Zabavené movité věci musí exekutor ocenit třetinovou hodnotou jejich tržní ceny,“ zdůvodnila postup primátorka Řápková. Dluh zvyšují i náklady samotné exekuce.

Autor: