Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Možná pojedou místo výletu

Česko

ŠKOLA Radky Kvačkové

Bez vajec nejedu – oznámil na Facebooku jeden z účastníků internetového domlouvání své rozhodnutí připojit se k protestnímu pochodu proti státním maturitám. Ukazuje se, že protesty přitahují. Většina chce vědět jenom kdy a kde. „Možná tam pojedem místo výletu,“ prozradil jakýsi David úmysl své třídy vyjet si raději do Prahy než třeba do hor. Sem tam někdo nadšence mírní: „Státním maturitám už stejně nezabráníte. Ona to ve své podstatě není špatná věc,“ diskutuje Kryštof. A pak je tu jakýsi Procházka, v jehož případě si nejsem jistá, jestli si nedělá jenom legraci, když píše: „... musíme vijít do ulic a přesvědčit je o změně toho režimu (nové maturity), který nás studenty prakticky vilučuje ze studia na střední škole.“

Byla jsem zvědavá, proč vlastně iniciativa vznikla, když ukázky příštích maturitních testů, které zjevně nevyžadují šprtání, by se měly studentům spíš líbit. Zeptala jsem se tedy rovnou iniciátora chystaného protestu Adama Cypricha. Odpověděl: „My neříkáme, že SM jsou něco špatného. Jsme toho názoru, že je zapotřebí pouhý odklad SM, aby se mohly dořešit některé otázky týkající se například logistiky či výběrových řízení...“ Zvláštní! Kdo by řekl, že středoškolákům leží na srdci právě logistika a výběrové řízení například na dodavatele softwaru?

Čínští studenti jsou ve světě vnímáni tak trochu jako stroje na polykání obrovského množství vědomostí a chrlení správných odpovědí. Svět získal dojem, že ten, kdo se chce v Číně probojovat například na dobrou vysokou školu, léta memoruje, aby pak závodní rychlostí zaškrtával v testech, co má být zaškrtáno. Tím víc překvapí, že přijímací zkoušky tam stojí do značné míry na fantazii a kreativitě. Téma letošních státních přijímacích zkoušek znělo: „Mám pár neviditelných křídel“. Originalitu svého myšlení měli uchazeči prokázat pomocí jakéhokoli psaného útvaru kromě poezie, jen s tím, že práce musí mít minimálně osm set znaků. Neviditelná křídla nebyla ale jediným tématem letošních zkoušek v Číně. Eseje se měly psát na další zajímavá témata. Většinou byla studentům k dispozici krátká expozice: měli třeba vycházet ze situace chlapců, kteří po cestě na trénink vidí dívku, jak píše křídou na asfalt: „Jsem na cestách a právě mi ukradli peněženku.“ Jeden sáhne do kapsy a dá jí deset juanů, další však míní, že jde o podvodnici, protože na cesty si člověk většinou nebere křídu. No, zkuste si na to napsat esej o poctivosti a laskavosti, aby zaujala natolik, že vám otevře cestu na výběrovou školu!

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...