Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Přihlásí se víc lidí? Přichází jednodušší formulář pro příspěvek na bydlení

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka foto:  Petr Topič, MAFRA

Nového a jednoduššího formuláře by se měli dočkat lidé, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení. Novou podobu online formuláře ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejní již 1. července. Nově například lidé nebudou muset dokládat originály dokladů, stačit bude prostá kopie - například fotografie. Jednodušší má být ale také papírový formulář.
  10:12aktualizováno  15:50

Podle náměstka ministerstva Karla Trpkoše má online formulář přinést zjednodušení celé věci nejen pro samotné klienty, ale také pro zaměstnance na úřadu práce. Nově například zaměstnanci úřadů práce nebudou muset přijaté formuláře tisknout a zadávat je do nových systémů. Právě tím by se měla usnadnit i jejich práce a získat čas by měli podle resortu využít právě pro posuzování žádostí o sofistikovanějších dávek.

„My jsme celý proces žádosti příspěvku na bydlení výrazně zjednodušili. Navrhli jsme zároveň nový formulář, který umožní uživatelům si v poměrně krátkém čase o příspěvek požádat s tím, že se snažíme maximum věcí vyřešit za uživatele sami. Máme-li nějaké údaje o žadateli, tak je samozřejmě použijeme. Nenutíme ho je dokládat. Nenutíme ho, aby nám říkal údaje, které už na něj víme,“ řekl náměstek.

Aby se k němu člověk dostal, je potřeba elektronická identita občana. Lidé pro získání příspěvku budou muset vyplnit pouze jednu elektronickou žádost.

Řada údajů bude už předepsaná, a to třeba trvalé bydliště. Pokud člověk bydlí jinde a žádá příspěvek na tento byt, musí údaje vyplnit. Funguje našeptávač měst a ulic. Lidé zvolí pak také to, zda bydlení vlastní, nebo jsou v nájmu. Vyplní výdaje a zvolí druh příjmu. K jeho prokázání bude stačit výplatní páska, k potvrzení o uhrazených nákladech na bydlení pak kopie třeba bankovních výpisů, nebo doklady SIPO.

U důchodu, rodičovské, podpor v nezaměstnanosti a dalších dávek bude stačit zaškrtnutí, úřad si vše ověří sám. Výdělek či výživné bude nutné doložit. Přidat bude potřeba také nájemní smlouvu, potvrzení o studiu či souhlas dospělých, kteří v domácnosti žijí.

Potřebné dokumenty nově přiloží pouze jako prostou kopii - třeba jako fotografii nebo naskenovaný dokument. Nebude potřeba tedy dokládat originály.

S novým formulářem lidem odpadne například povinnost každoročně žádat o příspěvek na bydlení. Ten se nově bude přiznávat na dobu neurčitou. Pokud bude žádost neúplná, či bude potřeba něco doplnit, ozve se klientovi Úřad práce ČR.

Formulář bude přístupný i pro ty, kteří v současné době příspěvek pobírají. V rámci něj budou moci zadat i případnou změnu údajů.

MPSV chystá také informační kampaň, aby se zvýšilo povědomí o tom, co klienty v rámci formuláře „čeká“. Ta by případně měla cílit i na mladší generace, které by pomohly případně svým rodičům o příspěvek požádat. K dispozici by lidem mělo být i call centrum a helpdesk pro pomoc s vyplněním.

Formulář bude dostupný ze stránek ministerstva. V souvislosti s formulářem by mělo dojít také ke zjednodušení papírových formulářů. V brzké době by i na úřadech ale lidé mohli s pomocí pracovníků vyplňovat údaje rovnou do aplikace.

Digitalizace by se měla dotknout i dalších dávek, a to během létá a podzimu. Online by pak nově mohl být lidem k dispozici rodičovský příspěvek, o něco později případně formulář pro přídavky na děti.

Nový formulář by měl být spuštěn od 1. července v návaznosti na legislativu o státní sociální podpoře. Ten je nyní v Senátu a po jeho schválení jej musí podepsat ještě prezident. Vedení resortu věří, že se do konce června celý legislativní proces stihne. Počítá s tím, že žádosti bude možné online vyplňovat hned po čtvrteční půlnoci.

Příspěvek na bydlení podle výpočtů Platformy pro sociální bydlení nepobíralo v roce 2021 sedmdesát procent domácností, které splňovaly podmínky. U seniorských domácností to dokonce bylo jen asi dvacet procent, u rodin s dětmi procent čtyřicet. Lidé často o této možnosti nevědí, stydí se o podporu žádat nebo je odradí byrokracie.

Příspěvek na bydlení mohou získat lidé, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji na bydlení – ale nejvýš do státem stanovených normativních nákladů – a 0,3násobkem či 0,35násobkem příjmu. V současné době úřady práce vyplácí v průměru 165 tisíc příspěvků na bydlení měsíčně. Průměrná výše jednoho je přibližně 4 100 korun.

Mnohdy si ho lidé pletou s doplatkem na bydlení, který je dávkou v hmotné nouzi a je udělován až když na pokrytí nákladů nestačí ani příjmy včetně příspěvku na bydlení.

Bez návštěvy úřadů je možné nyní online přes aplikaci žádat o humanitární dávku pro uprchlíky a solidární příspěvek pro domácnosti na ubytování běženců. O prázdninách by měla přibýt jednorázová dávka 5000 korun na dítě do 18 let pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.