Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Mračna nad smlouvou EU

Česko

Vláda počítá s tím, že může předsedat unii i bez Lisabonské smlouvy

PRAHA Česká vláda má pro své předsednictví v první polovině příštího roku dva scénáře – s Lisabonskou smlouvou a bez ní. Počítat s tím, že smlouva vůbec nevstoupí v platnost, je podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry nutné zejména kvůli referendu, které se koná 12. června v Irsku.

Ale ani v České republice nelze počítat s hladkým průběhem ratifikace. Ratifikační proces totiž nyní „zamrzl“ v Senátu, který poslal dokument k přezkoumání k Ústavnímu soudu, zda je v souladu s českým ústavním pořádkem. A soud by podle některých informací měl o smlouvě rozhodovat až v září. Celý proces by se tak značně pozdržel.

„Hlavní problém je v tom, že Ústavní soud nerozhodne do září tohoto roku,“ uvedl pro server Aktuálně. cz Cyril Svoboda, šéf legislativní rady vlády. „V této chvíli jsou dvě země, které mohou být v Bruselu považovány za problémové, pokud jde o schválení smlouvy. Vedle Irska to je právě Česko,“ dodal Svoboda. Dalším zdržením v procesu české ratifikace pak mohou být i senátní volby na konci října. Někteří senátoři se totiž v této době soustředí již spíše na své znovuzvolení a na projednávání smlouvy nebudou mít čas. Dokument by se tak mohl dostat na jejich stůl až někdy na konci listopadu, kdy začne Senát opět fungovat. I Cyril Svoboda připouští, že kvůli čekání na rozhodnutí Ústavního soudu možná Česko do konce roku smlouvu ratifikovat nestihne. Ani předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nedokázal říct, jak dlouho se bude jeho soud Lisabonskou smlouvou vlastně zabývat. „Není jasné, zda to bude v září nebo v říjnu nebo už třeba v srpnu,“ řekl LN Rychetský. Český premiér Mirek Topolánek si ale jakékoli zaváhání České republiky na cestě k ratifikaci smlouvy nepřipouští. „Jsem přesvědčen, že se to do konce roku stihne schválit. Velmi silně v to věřím,“ uvedl včera Topolánek na tiskové konferenci po jednání s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem, který navštívil Prahu.

Stejného názoru jako Topolánek je i český vicepremiér Alexandr Vondra. Ten v českém schvalování nevidí problém, spíše je podle něj napjatá situace v Irsku, které jako jediná Evropská země bude 12. června schvalovat novou reformní smlouvu EU v referendu. „Musíme si představit, že teoreticky Irsko řekne ne,“ řekl Vondra. Právě proto vláda počítá pro své předsednictví i s variantou krachu Lisabonské smlouvy.

„Musíme mít scénáře A a B,“ sdělil LN Vondra. „Věřím ale, že B nebudeme muset použít,“ dodal český vicepremiér pro evropské záležitosti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!