Nebeská rakev, UFO, trilobit, Bůh ve tvaru ryby - tak lidé komentovali snímek Romana Bednáře, který zajímavý meteorologický jev vyfotografoval tento týden na Vysočině.
Meteorologické vysvětlení je ale zřejmé. Kruhová nebo eliptická mezera vzniká zejména v oblacích typu altocumulus (vyvýšená kupa) nebo cirrocumulus (řasokupa). Právě v nich se totiž často vyskytují přechlazené vodní kapky, které však běžně nezamrzají. Až do té doby, než se jich nakumuluje dostatečné množství.
Poté ledové krystalky narůstají a vypadávají z oblaku v podobě srážek, zatímco přebytečné vodní kapky se vypaří. Díky tomu vzniká bezoblačná mezera (skypunch nebo punch hole), v jejímž středu je možné spatřit srážkové pruhy, které však nedosáhnou na zemský povrch.
Zvýšení koncentrace ledových částic v oblacích způsobují například letadla, kdy kolem vrtulí nebo konců křídel vzniknou turbulence a poklesne tlak. Tím dojde k rozpínání a ochlazení vzduchu a následnému vzniku ledových krystalů. V případě, že letadlo proletí mraky kolmo, vzniká na nebi oblačná díra.
Co vám připomíná nebeský úkaz vyfotografovaný nad Jaroměřicemi?
Neobvyklá podívaná se v prosinci loňského roku naskytla také obyvatelům amerického státu Wyoming. Na obloze se totiž objevily mraky ve tvaru vln – takzvané Kelvin-Helmholtzovy oblaky. Jev vzniká, když se rychlejší proud vzduchu pohybuje nad stoupajícím vzduchem pod ním.