Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Mraky nad Windows

Česko

Firmu Microsoft opouští další spojenec – HP. Na čtvrteční prezentaci v San Francisku představila firma HP dva nové chytré telefony a zejména pak svůj očekávaný tablet TouchPad.

Ten má konkurovat nejen úspěšnému tabletu iPad od Applu, ale i stále rostoucímu počtu tabletů postavených na operačním systému Android Honeycomb – například špičkovému tabletu Xoom firmy Motorola. Všechny produkty HP budou používat operační systém webOS, který HP získala díky akvizici Palm Computing.

Hlavní rozruch však vyvolalo oznámení, že firma HP bude svůj operační systém webOS používat nejen na chytrých telefonech a tabletech, ale i na svých klasických počítačích PC a noteboocích, které byly dosud prodávány pouze s Windows. Toto oznámení způsobilo skutečný rozruch. Firma HP je totiž jedním z největších světových výrobců osobních počítačů, a díky tomu i dlouholetým a významným obchodním partnerem Microsoftu.

Tento krok je proto považován za další „hřebíček do rakve“ Windows ohrožující kdysi neotřesitelnou dominanci Microsoftu na platformě PC. HP totiž není jediná velká firma, která přichází s konkurenčním systémem. Podobný rozruch vyvolalo v roce 2009 oznámení firmy Intel (dalšího významného partnera Microsoftu) o vývoji vlastního operačního systému pro PC pod názvem Moblin (dnes MeeGo) a do třetice musíme samozřejmě zmínit i operační systém Google Chrome OSu, který má přijít na trh letos.

Proč se ale tato významná konkurence objevuje právě nyní, po dvacetileté dominanci Windows? Je to důsledek zcela zásadní změny trhu a důvodu použití PC. V době, kdy osobní počítače začínaly (rok 1981), musela být veškerá funkčnost provozována na nich. Uživatel si tedy musel koupit a nainstalovat například textový procesor, tabulkový procesor, databázi, jakož i veškeré další programy, které ke své činnosti potřeboval. Postupně se ale zvyšoval dosah internetu a zdokonalovaly se jeho aplikace. Uživatelé si časem všimli, že dnes již potřebují nainstalovat pouze jedinou aplikaci – internetový prohlížeč. V takovém případě je ale jedno, na jakém systému internetový prohlížeč běží. Místo Windows mohou používat i jakoukoliv jinou alternativu, včetně systému, který je zdarma. Operační systém tím ztratil svoji výlučnost. Windows přestaly být platformou nutnou ke spuštění aplikací a přenechaly své místo browseru.

To ale není jediný problém Microsoftu. Své výlučné místo ztrácí i celá platforma PC. Letos se poprvé prodá více chytrých telefonů a tabletů než počítačů PC. Trh PC se tedy zmenšuje na úkor nově nastupujících zařízení spotřební elektroniky. I pokud by Microsoft dokázal udržet svoji dominanci na trhu PC, šlo by o dominanci na trhu, který zaniká.

Microsoft si to již delší dobu uvědomuje a snaží se vybudovat v těchto nových oblastech svoji pozici. Není zde ale úspěšný. Na trhu operačních systémů pro chytré telefony má se svým systémem Windows Phone 7 podíl pouze 2 procenta. Neuspěl ani na trhu Tablet PC, a to přesto, že tento trh zakládal již v roce 2001 (pokud nepočítáme Windows for Pen Computing, které vytvořil dokonce v roce 1991). Nálepka neúspěchu na firmě Microsoft zůstává dodnes – na nově oživeném trhu tabletů dokonce není Microsoft považován ani za seriózního hráče. Hlavními hráči na obou trzích jsou dnes iOS, Android, Symbian, WebOS. Z druhé pozice se zvítězit možná ještě dá. Z pozice na konci pelotonu ale ne.

Uvidíme, jak firmě pomůže nedávno oznámená aliance s firmou Nokia. Nebude to však mít lehké – Nokia letos zřejmě nestihne uvést na trh žádný telefon se systémem Microsoftu, a to v době, kdy ostatní soupeři mají hodně našlápnuto. Připomeňme, že rok je na trhu systémů pro mobilní telefony dlouhá doba – systém Android dokázal z podílu 4,7 procenta ve 4. čtvrtletí 2009 vyrůst za pouhý rok na podíl 33,3 procenta.

To, že dlouholetí partneři Microsoftu začínají nabízet alternativy k jeho doposud dominujícímu systému Windows, je jistě pro Microsoft nemilé. To, že ale nemá vedoucí produkt na trzích, které platformu PC nahradí, pro něj bude smrtící.

***

NÁZOR

To, že dlouholetí partneři Microsoftu začínají nabízet alternativy k jeho systému Windows, je jistě pro Microsoft nemilé. To, že ale nemá vedoucí produkt na trzích, které platformu PC nahradí, pro něj bude smrtící.

O autorovi| JIŘÍ DONÁT, IT expert, konzultant společnosti A. T. Kearney

Autor: