Zastavily se některé trasy metra, nejezdily autobusy a uzavřena byla letiště.
NEW YORK/PRAHA Obyvatelé amerického New Yorku a jeho okolí se včera probudili do zasněženého rána. Nicméně nečekalo je příjemných pár centimetrů, ale více než půl metru nového sněhu. Kvůli sněhové bouři, která v neděli zasáhla celé severovýchodní pobřeží Spojených států, přestala dokonce létat letadla. A silný vítr, který dosahoval skoro 90 kilometrů v hodině, zapříčinil, že nastal kolaps i na železnici. Několik amerických států proto vyhlásilo stav nouze.
Stejně jako v jiných částech světa chtějí i Američané během vánočních svátků navštěvovat své příbuzné. A mnozí také mířili do New Yorku na povánoční slevy. Uzavření tří hlavních newyorských letišť jim však zkomplikovalo situaci. Ranveje letiště JFK pokrylo během pár hodin téměř 30 centimetrů sněhu, což je podle statistik nejvíce za jediný den od čtyřicátých let minulého století. Například Eric Schorr měl odlétat v neděli v šest hodin večer z JFK do izraelského Tel Avivu. O šest hodin později ale stále seděl v letadle na ranveji. „Nastoupili jsme, rozmrazili letadlo, byli jsme připraveni vzlétnout, pak ale JFK zavřeli,“ citovala CNN Schorra. Z letadla se nakonec dostali zpátky do terminálu až ve tři hodiny ráno.
Letiště JFK, La Guardia a také Newark v New Jersey zrušila více než dva tisíce letů, což narušilo jak vnitroamerickou leteckou dopravu, tak i lety do Paříže, Londýna a na některá německá letiště. Během včerejšího odpoledne či noci místního času měla být letiště znovuotevřena - vše však záviselo na vývoji počasí.
V New Yorku se zastavily i některé trasy metra a mrzly v nich stovky cestujících - zůstaly tam totiž několik hodin bez jídla, vody i tepla. A protože sněžné pluhy nestíhaly sníh odklízet, nevyjely i některé autobusy. Na úklidu sněhu prý pracuje více než 1700 pluhů, 365 sypačů soli a 2400 pracovníků úklidových služeb.
Podle meteorologů jde o nejsilnější bouři od letošního února. Kvůli silnému větru byly přerušeny i dodávky elektřiny. Například ve státě Massachusetts bylo v neděli večer odříznuto od proudu 60 tisíc lidí. A guvernér Deval Patrick obyvatele varoval, že bouře s sebou přinese i nulovou viditelnost na silnicích a mohla by způsobit i menší záplavy na pobřeží. Jak ale poznamenal list The New York Times, někteří sněhovou nadílku uvítali - do Central Parku například vyrazily desítky sáňkařů i lyžařů.
Na přívaly sněhu se nyní připravuje Kanada, konkrétně provincie Nový Brunšvik a Nové Skotsko, kam se sněhová bouře přesouvá. V pohotovosti jsou i zaměstnanci kanadských letišť.