Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Mrtvých stále přibývalo

Česko

Libyjský režim se chce bít do „poslední kulky“. Při střetech v Tripolisu padlo až 160 lidí, celkově už 400

Krveprolití v Libyi - Demonstranti ovládli už několik měst. Tripolis prý bombardovalo letectvo

TRIPOLIS/PRAHA „To, čeho jsme dnes svědky, je nepředstavitelné. Vojenská letadla a helikoptéry bombardují jednu oblast za druhou bez rozdílu. Je zde mnoho mrtvých,“ prohlásil včera ve večerních hodinách do arabského televizního éteru jeden z obyvatel Tripolisu. „Kdokoliv se pohne, i když je ve svém autě, toho zasáhnou,“ dodal vzápětí.

Informace o bombardování nebylo včera večer podle agentury Reuters možné nezávisle ověřit, nicméně slova obyvatele libyjské metropole názorně dokumentovala vážnost situace. Další obyvatelé města proto hovořili o tom, že je slyšet občasnou střelbu. Během včerejška také přicházely zprávy, že protivládní demonstranti, kteří protestují již od minulého týdne, získali kontrolu nad druhým nejvýznamnějším městem v zemi Benghází, což ve svém televizním projevu zmínil i prezidentův syn Saíf Kaddáfí. Osmatřicetiletý Saíf, který byl už před lety považován za Kaddáfího nástupce, sliboval lidem reformy. Současně ale pohrozil, že je vláda rozhodnutá hájit se „do posledního muže, ženy i kulky“.

„To je zlé, hodně zlé,“ komentovala Saífův projev žena, která se zpravodaji Reuters představila jako Selma. „Hodně nás zklamal, protože vyhrožoval zabitím. Ani špetka slitování pro duše mučedníků, kteří byli zabiti...“ Připomínkou dramatických událostí byly během dne i plameny šlehající z budovy parlamentu, kterou se hasičům nepovedlo uhasit.

Kaddáfí ztrácí loajální lidi V průběhu dne se pak navíc množily zprávy o tom, jak se vládě stavějí na odpor nejrůznější dosud loajální lidé, jako například šéf tiskového odboru vlády Muhammad Bajú. „Doufám, že Saíf změní tón a uzná, že je v zemi regulérní opozice, a že s ní zahájí jednání,“ citovaly z Bajúova prohlášení agentury. Podle BBC se na stranu opozice přidal také libyjský vyslanec při Lize arabských států Abdul Monejm Honí a velvyslanec v Indii Ali Esáví. Zatím posledním „odpadlíkem“ se stal ministr spravedlnosti Mustafa Abdul Džalíl, který odstoupil ze svého úřadu kvůli „neúměrnému použití síly“ vůči demonstrantům. To všechno by mohlo naznačovat i jistý rozvrat v rámci vládnoucí elity. A aby toho nebylo málo, podle zpráv z místa se k demonstrantům přidali i dva významní kmenoví předáci.

Někteří analytici tvrdí, že je Kaddáfího pád otázkou blízké budoucnosti. Ani oni ale nejsou schopni říct, jak velkou cenu za to bude muset nakonec ulice zaplatit. Až dosud v Libyi během několikadenních nepokojů padlo možná až 400 lidí. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch ale uváděla menší počet. Saíf Kaddáfí nicméně v televizi uváděná čísla označil za „přehnaná“. Jen včera ale v Tripolisu při srážkách přišlo o život prý až 160 lidí.

Lidé hromadili zásoby Katarský analytik a expert na sever Afriky Šádí Hamíd v souvislosti s nejnovějším vývojem dokonce hovořil o vzniku regulérní občanské války. Lidé tak pro jistotu hromadili zásoby, hlavně jídlo.

„Před obchody s jídlem stály dlouhé fronty, stejně jako u benzinových pump,“ hlásil z Tripolisu zpravodaj agentury Reuters. Situaci komplikovalo i to, že se právě na vzbouřeném východě země nachází nejvíc ropných vrtů, které jsou zdrojem Kaddáfího moci.

K tématu čtěte článek v rubrice Horizont na straně 12

***

11 Čechů v Libyi * V Libyi zůstávalo do konce tohoto vydání LN 11 Čechů. * S šesticí turistů se české ambasádě v Tripolisu nedařilo spojit, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. * Několik evropských zemí sáhlo k evakuaci svých občanů ze severoafrické země. * Jeden Čech podle ČTK cestoval i v letadle, které pro občany EU do Libye vypravilo Rakousko.

Autor: