Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MS: českou nadějí je Kreuziger

Česko

PRAHA Především se jménem Romana Kreuzigra je spojován případný český úspěch na světovém šampionátu silničních cyklistů, který se ode dneška do neděle uskuteční ve švýcarském Mendrisiu.

Třiadvacetiletý jezdec se i přes své mládí vypracoval mezi závodníky světové extratřídy. V současné době je šestý ve světovém žebříčku a své kvality prokázal hlavně devátým místem na Tour de France. Díky němu může česká cyklistika pomýšlet na historicky první medaili z kategorie elite. Mezi muži zatím vybojoval jediný kov v roce 1993 Lubor Tesař, který skončil třetí v závodě amatérů.

Kreuziger již ve své sbírce medaile ze světového šampionátu má. Vroce 2004 se stal juniorským mistrem světa v silničním závodě a skončil druhý v časovce a v Mendrisiu by rád na tyto úspěchy navázal. V elitní kategorii zatím startoval dvakrát: v roce 2007 závod nedokončil a před rokem ve Varese obsadil 51. místo.

Z Vuelty, kterou bral spíše jako přípravu na šampionát, se vrátil do Itálie, kde žije, a po jednodenním odpočinku dnes začal opět s tréninkem. „Vuelta skončila pro náš tým docela dobře, celkově jsme se předvedli v dobrém světle. Pro mě to byl dobrý test před mistrovstvím světa,“ uvedl Kreuziger.

Na šampionát zamíří v pátek V jedné etapě skončil na druhém místě a v předposlední, kterou byla časovka, zajel pátý čas, což svědčí o slibné formě. Do Mendrisia se přesune za českou výpravou v pátek, kdy si vyzkouší poprvé trať. „Zatím jsem o ní slyšel od svých italských spolujezdců, že to má být nejtěžší šampionát za poslední roky, ale to zjistím, až si okruh objedu,“ řekl Kreuziger.

Spolu s ním vyrazí do silničního závodu ještě Martin Mareš a původně nominovaného Františka Raboně zastoupí náhradník Jan Bárta. „Raboň se na tak dlouhý závod po dlouhé sezoně necítí a soustředí se jen na časovku,“ řekl reprezentační kouč Jozef Regec.

Dalšího účastníka nedávné Vuelty Raboně čeká ve čtvrtek časovka na 49,8 km.

Na dvou předchozích šampionátech se mu časovka nepovedla, o to víc touží po letošních výsledcích tentokrát uspět. „Když skončím v elitní desítce, tak budu spokojen,“ řekl mistr Evropy do 23 let z roku 2005.

Mezi ženami pojede pouze Martina Růžičková, protože republikové šampionce v časovce Tereze Huříkové vystavila stop viróza.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...