Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Můj život, má smrt, má volba“

Česko

Britský spisovatel Terry Pratchett žádá, aby eutanazii povolovaly soudy. Sám chce získat souhlas jako první

LONDÝN/PRAHA „Když babička přijde před soud, hodí na stůl berlemi a řekne: ,Podívejte, mám toho opravdu dost. Nenávidím tuhle zatracenou nemoc, ráda bych umřela, velice děkuji, mladý muži,‘ nevidím jediný důvod, proč by jí někdo měl stát v cestě,“ myslí si slavný britský spisovatel fantasy Terry Pratchett. Se svým názorem včera vystoupil na prestižní výroční přednášce Dimblebly Lecture, vysílané televizní stanicí BBC.

Autor legendárních příběhů o Zeměploše, kterému byla před dvěma lety diagnostikována nevyléčitelná Alzheimerova choroba, navrhuje zavedení speciálních soudů, které by rozhodovaly o tom, zda nevyléčitelně nemocnému povolit eutanazii. On sám je přitom připravený před takový soud předstoupit jako první „pokusný případ“. „Kdybych věděl, že můžu zemřít, kdykoli budu chtít, tak pro mě bude každý den najednou drahý jako milion liber. Kdybych věděl, že bych mohl zemřít, tak bych žil. Můj život, má smrt, má volba,“ prohlásil 61letý spisovatel v projevu nazvaném Podat ruku smrti.

Pratchett už v minulosti kritizoval britské zákony týkající se eutanazie. Nelíbí se mu ani to, že příbuzní, kteří pomohou svému blízkému s nevyléčitelnou nemocí zemřít, riskují obvinění z vraždy.

Problém asistovaných sebevražd je ve Velké Británii velmi diskutovaným tématem. Ačkoli je zákon zakazuje, v poslední době k nim soudy přistupují s daleko větší benevolencí. Zvlášť když loni na podzim britská justice slíbila, že lidé, kteří pomohou svým blízkým zemřít ze soucitu nebo na jejich výslovnou žádost, „pravděpodobně“ nebudou stíháni. Příkladem je případ Kay Gilderdaleové, matky, která své vážně nemocné 31leté dceři na požádání sehnala smrtící dávku morfia. Byla obviněna z vraždy, ale soud ji minulý týden osvobodil. To, že je značně složité jednotlivé případy posuzovat, dokazuje příběh, který se odehrál rovněž letos v lednu. Frances Inglisová byla odsouzena na minimálně devět let vězení za to, že aplikovala svému 22letému synovi smrtící injekci heroinu. V roce 2008 mladík při dopravní nehodě utrpěl vážné poškození mozku a lékaři ho od té doby udržovali ve vegetativním stavu. Matka se proto ze soucitu rozhodla „navždy ukončit jeho utrpení“.

Uzákonění eutanazie má dlouhodobě podporu u britských občanů. Dokládají to i dva včera zveřejněné průzkumy. S asistovanou sebevraždou pro nevyléčitelně nemocné by v průzkumu pro pořad BBC Panorama souhlasilo 73 procent z více než tisíce respondentů. V jiném průzkumu – pro list The Daily Telegraph – získala ještě větší sympatie: 80 procent z 2053 dotázaných bylo proti tomu, aby příbuzní, kteří pomohou nevyléčitelně nemocnému ke smrti, byli trestně stíháni. Pro změnu zákona o eutanazii pak bylo 75 procent respondentů.

Legalizace eutanazie má ale přirozeně i své odpůrce. Profesorka paliativní medicíny Baroness Finlayová například v rozhlasové stanici BBC Radio 4 uvedla, že povolení asistovaných sebevražd by byl „velmi nebezpečný krok“, protože by se nedělaly rozdíly mezi jednotlivými případy.

***

Eutanazie V Británii je tzv. asistovaná sebevražda nelegální. Loni v září ale britská justice upřesnila, že pravděpodobně nebudou v zemi stíháni lidé, kteří pomohou příbuznému zemřít, pokud bude motivací soucit a pokud o přání nemocného nebude pochyb. V Evropě je eutanazie legální pouze v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku. Ve Švýcarsku je povolena za určitých podmínek a mohou ji zde podstoupit i cizinci.

Autor: