Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V areálu ZČU v Plzni našli munici bez nálože, pyrotechnici ji odvezli

Česko

  13:00aktualizováno  13:56
V areálu Západočeské univerzity v Plzni na Borech vykopal bagrista při zemních pracích munici. Policisté kvůli nálezu evakuovali desítky lidí. Přivolaný pyrotechnik později zjistil, že jde o munici bez nálože.

„Celá akce trvala asi 90 minut, před 13. hodinou byla ukončena. Munice byla bez nálože. Pyrotechnici ji z místa odvezli,“ uvedla mluvčí univerzity Šárka Stará.

Munice se našla při zemních pracích v prostoru mezi Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara, výzkumným centrem RICE a výzkumným centrem RTI. Zpočátku nebylo jasné, zda je předmět nebezpečný. Policie nejprve uváděla, že se našla nevybuchlá munice.

Z výzkumných center bylo proto evakuováno několik desítek zaměstnanců a studentů. Západočeská univerzita spolupracovala s velitelem zásahu Policie ČR.

V Plzni v ulici Univerzitní vykopal bagrista při zemních pracích nevybuchlou munici. (27. října 2022)

Podle policejní mluvčí Dagmar Brožové bylo evakuováno 40 lidí. Na místě zasahoval pyrotechnik, který provedl ohledání. Policisté zajistili okruh kolem místa nálezu.

Puma si vyžádala evakuaci 20 tisíc lidí

Rozsáhlou evakuaci zažila Plzeň v roce 2019, když se v areálu atletického stadionu na Skvrňanech našla nevybuchlá letecká puma o hmotnosti 240 kilogramů.

Plzeň byla na území Protektorátu nejvíce bombardovaným místem, její historie pamatuje přes deset náletů. Hlavním cílem byla Škodovka, zásobující německou armádu, nálety také směřovaly na bývalé letiště na Borech a na hlavní a seřaďovací nádraží.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat