Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lidé chtějí rozhodovat o penězích. Participativní rozpočty jsou v oblibě

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Trend participativních rozpočtů dlouhodobě roste a loňské obecní volby k tomu výrazně přispěly. Počet měst, jejichž obyvatelé o veřejných financích hlasovali skrze nejrozšířenější platformu pro komunikaci obcí v Česku, loni vzrostl o 17 % ve srovnání s předchozím rokem. Podle vedení sítě se ale i nová vedení obcí snaží agendu rychle dohnat a zatím drží krok.
  12:28

Příští rok to bude 10 let od prvního využití participativního rozpočtování v Česku a způsob spolupráce obce s jejími obyvateli, který si tehdy vyzkoušeli v Nelahozevsi, Příboru, Pržně a Třanovicích stále roste. Mezi roky 2021 a 2022 vzrostl počet hlasování o využití obecních financí skrze platformu Munipolis dokonce o 17 % a zdá se, že i letos starostové rostoucí trend udrží.

„V tuto chvíli už víme, že budeme mít nejméně o desítku hlasování více,“ uvádí za Munipolis specialista pro participativní rozpočty Martin Roučka a dodává: „S volbami jsme skutečně zaznamenali posun v zájmu obcí o hlasování. Letošní rok ale ukazuje, že nejde o výkyv, ale jen pokračování dlouhodobého růstu. Je to jistě dobrá zpráva především pro ty, kdo o trendu dříve pochybovali a považovali jej za pouhý nástroj politického marketingu.“ Letos se tak mezi obce, které hlasování přes platformu uskutečnily, připojil například Fulnek, Jablonec nad Nisou nebo Tábor.

Letošní mírný růst je podle Roučky přesto překvapením – města za sebou mají období nastavování práce nových zastupitelstev a jejich seznamování se s klíčovou agendou, a očekávatelný by tedy byl spíše pokles. Ankety podle něj ale nabízí velmi efektivní způsob zjišťování potřeb obyvatel, a nakonec i využívání prostředků. A tyto výhody nakonec pravděpodobně převážily. „Vedlejším benefitem je nakonec i větší životnost realizovaných projektů. Na jejich údržbě se totiž často podílejí místní, kteří pro ně sami hlasovali, a inovace tak se i méně často stávají terčem vandalismu,“ uvádí Roučka.

Participace občany baví

A nejen, že je o podpořené projekty následně zájem, pokud město s občany dokáže dlouhodobě komunikovat, roste i chuť místních proaktivně přicházet s vlastními nápady nebo o nich hlasovat. „Dává nám smysl přibližovat práci úřadu občanům, a naopak se od nich dozvídat jejich přání a potřeby. Je to běh na dlouhou trať – důvěra v úřad a v jeho konání nelze vybudovat lehce ani rychle, naopak její ztráta může být v mžiku a nenávratně pryč. Participativní rozpočet ale v Chomutově jedeme už od roku 2017, obdrželi jsme celkem 238 návrhů občanů na vylepšení, celkový počet vítězných návrhů, které vyhrály realizaci, bylo 52 a už 42 z nich je i hotových,“ říká koordinátorka participativního rozpočtu Společně tvoříme Chomutov Tereza Rödlingová. Do rozhodování se ve městě přitom letos zapojilo více než dva tisíce hlasujících a zájem o anketu rozhodně neklesá.

Odborníci ale upozorňují na skutečnost, že jiná města pomoc potřebují a založení ankety je pouze jedním krokem na cestě k úspěchu. „Pokud se město pro participativní rozpočtování rozhodne, je potřeba, aby byla akce skutečně dobře odkomunikována – vedle platformy, kde hlasování probíhá, také v místních médiích nebo na sociálních sítích. V opačném případě mají počty účastníků tendenci spíše klesat,“ upozorňuje František Brož, ředitel asociace moderně komunikujících samospráv.

Podle správců Munipolis se nakonec daří do hlasování zapojit 20–50 % z těch, kdo v obci chodí k volbám. A aby poklesu zájmu občanů o hlasování předešli, dlouhodobě se starosty na komunikaci spolupracují. Úspěch pak nezávisí na tom, zda je obec velká nebo malá, ani na velikosti rozpočtu, o kterém občané hlasují.

Autoři: ,