Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Musím se stydět, když chci kožich?

Česko

MÓDNÍ ORDINACE KLÁRY KLEMPÍŘOVÉ

Už mnoho let toužím po kožichu. Bude mi padesát, tak bych si ho konečně mohla dovolit, ale narážím ve svém okolí na nepochopení. Manžel mi ho rozmlouvá ze zdravotních důvodů (jsem alergik ) a syn, který je posedlý ochranou zvířat, mi řekl, že když si ho pořídím, bude se za mě stydět. Zajímá mě váš názor: jsou vůbec kožichy letos moderní?

Jsem pro kožichy – a nejen proto, že jsou právě moderní.

Když dáte před norkovým, činčilovým nebo liščím luxusním pláštěm přednost kožichu z králičí, ovčí nebo kozí kožešiny, tak nemusíte mít špatné svědomí. Tyto kožky jsou totiž druhotnou surovinou z potravinářského průmyslu a k přírodě jsou šetrnější než syntetické materiály, které zatěžují životní prostředí při své výrobě i likvidaci.

S jedním kožichem si kupujete noblesu na mnoho sezon, nebo dokonce na celý život. Proto dejte přednost nadčasovému střihu a klasické barvě.

Není důvod, proč byste měla mít na nový kožešinový model alergickou reakci. V péřové bundě plněné husím peřím je pravděpodobnost větší. Manžela ujistěte, že jen málokdo má alergii na zpracované kožešiny – většinou jde o alergii na zvířata nebo na prach a roztoče, které se mohou v kožichu držet. Proto jej nechte jednou za rok za dva profesionálně vyčistit a průběžně ho větrejte, nejlépe na mraze. Z toho vyplývá, že čím častěji ho budete v mrazivých dnech nosit, tím lépe. Zatímco sníh kožešinám nevadí, déšť ho poškodit může. Mimo sezonu uložte kožich do látkového obalu. Ten je lepší než neprodyšný igelit, v němž by mohl zpuchřet. Můžete ale také vyhledat kožešnictví nebo čistírnu se správnými skladovacími podmínkami a tam si svůj poklad na léto uschovat.

***

Svoje dotazy pište na modniordinace@lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!