* LN Lesy ČR už podepsaly smlouvy s některými vítězi tendrů na lesnické práce. V mnoha lokalitách se čeká na rozhodnutí úřadu pro hospodářskou soutěž. Jak bude vypadat těžba po prvním lednu nového roku?
Ve dvou třetinách lokalit „odvozní místo“ (Lesy pouze nakupují od firem těžební a pěstební služby, dříví si pak obchodují ve vlastní režii, pozn. red.) už jsou rozeslány k podpisu smlouvy firmám, které zakázku vyhrály. Smlouvy se postupně podepsané vracejí. Obtížnější situace je kolem lokality „při pni“ (zde firmy od Lesů kupují dříví a obchodují si ho samy, pozn. red.), protože část smluv prochází procesem námitek k Úřadu pro hospodářskou soutěž. Asi využijeme na některých územních jednotkách práva opce, kdy práce provede firma, která má smlouvu na rok 2007.
* LN Některé uchazeče LČR vyřazovaly kvůli „mimořádně nízké nabídkové ceně“. Nikdy ale nechtěly zveřejnit mechanismus, kterým uchazeče vyřazovaly. Dojde k tomu někdy?
Oslovené firmy měly možnost doplnit údaje a vysvětlit výši nabídkové ceny. V případě, že tak neučinily, samozřejmě docházelo určitým způsobem k vyřazování. Je otázka těch komisí, jak měly nastavená kritéria a jak hodnotily. Zveřejňovat dále důvody vyřazení je zbytečné.
* LN Firmy, které v tendrech zvítězily, obecně Lesům nabízely v závislosti na lokalitě nízké ceny služeb či vysoké ceny za dříví. Největší pily ale výkupní ceny příliš nezvedly. Počítáte s tím, že některé vítězné firmy se v odhadu cen přepočítaly a v průběhu roku zkrachují?
Ono se ukazuje, že smlouvy, které byly odeslány firmám k podpisu, se nevracejí podepsané zrovna v závratném tempu. Někteří výherci zvažují, jestli smlouvu podepíší, nebo od ní neodstoupí. Možná je to i z důvodu, že nabídli nízkou cenu a nejsou si jistí, jestli budou schopni dostát svým závazkům.
* LN Podaří se tendry zdárně ukončit?
Vše záleží na vítězích jednotlivých zakázek a na tom, jestli účastníci tendrů budou podávat námitky. Na ÚOHS je, jakým způsobem se s námitkami vypořádá.
* LN Je pravidlem, že každý nový ředitel si přivede nový management. Přežije někdo ze starého vedení?
V současné chvíli je to ekonomický ředitel Zdeněk Sýkora, ve funkci zůstává Svatopluk Sýkora jako správní ředitel, od ledna bude jmenován nový ředitel obchodu Bedřich Foukal. Stále otevřené je místo výrobně technického ředitele, kde bude jasno do začátku ledna.
* LN S bývalým pověřeným generálním ředitelem Vladimírem Dolejským tedy nepočítáte?
Vladimír Dolejský rezignoval na svou funkci a rozhodl se využít i konkurenční doložky.
* LN Nebude tedy zaměstnán dále v LČR?
Nebude.
* LN Lesy prodávají své dříví převážně přes firmu Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS). Na názoru na tuto firmu se vzácně shodnou mnozí lesníci i lidé z těžařských firem. Mluví o tunelu do státních lesů a mezičlánku, který je k ničemu. Jaký bude další vztah s HLDS?
Situace není tak jednoduchá. Pokud chci dodržet zákony a nechci zvyšovat počet zaměstnanců LČR, což v žádném případě nechci, musím vyjít z toho, že tu existuje společnost, která má padesátiprocentní majetkový podíl státu a stát by ji měl dále využívat. Rozhodně nejde o žádný tunel. Jde o to, jakým způsobem pokračovat dál, aby byl zisk HLDS zároveň ziskem státního podniku. Nadále by HLDS rozhodně neměla dělat službu pro LČR, ale měla by být sama vlastníkem té dřevní hmoty, kterou si koupí. Vztah by měl být prodávající-kupující.
* LN Na to byste ale měli vypsat výběrové řízení!
Na prodej nemusíme. Dosud HLDS poskytovala službu za provizi. V novém systému by to tak nemělo být.
* LN Ale budete jí garantovat určitou část dříví.
Ano, bude muset být garantován určitý objem, který pokryje rámcové smlouvy s Konfederací lesnických a dřevozpracujících svazů.
* LN Proč zrovna HLDS a ne třeba CE WOOD nebo jiným firmám?
Protože stát má přece v HLDS padesátiprocentní podíl!
* LN To ano, ale co když vám jiná firma nabídne za dříví více? Proč nechcete nechat vydělat i jiné subjekty?
Tak to není. Ale v této chvíli je to otázka řešení. V této době, kdy se LČR nacházejí na určitém rozcestí a není jasná další filozofie, tak na konci roku, aby nastal klid na straně dřevozpracujícího průmyslu, nevidím jiné řešení, než pro příští rok sepsat na určitý objem smlouvu s HLDS.
* LN Objem bude nižší, nebo vyšší než tento rok?
V objemu jsou závazky z minula a pak je tam určitý podíl z nových těžeb. HLDS neobchoduje vše. Jestliže LČR samy disponují zhruba třemi a půl milionu kubíků dříví pro rok 2008 a z toho se budou obchodovat 2 miliony přes HLDS, stále zbývá 1,5 milionu kubíků, které budou umístěny do regionů prostřednictvím krajských ředitelství nebo obchodovány pomocí elektronického tržiště či komoditní burzy.
* LN Vaši předchůdci se na ředitelské židli dlouho neohřáli. Jak dlouho si myslíte, že ji budete zahřívat vy?
Netroufám si to tvrdit. Ministr připravil zadání, kde je asi osm úkolů spolu s termíny. Musíme dokončit výběrová řízení a dodržet dohodu mezi Konfederací a ministerstvem. Pokud budou podmínky dodržovány, doba by mohla být trochu delší, ale stát se může cokoli.