Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Musíme vystačit s pěti tisíci

Česko

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU Sedmitisícové město na soutoku Sázavky a Sázavy už půl roku svírá nezaměstnanost. Brány skláren, které po desetiletí zaměstnávaly valnou část obyvatel Světlé, jsou nyní definitivně zavřené. Mnoho místních je odkázáno na podporu.

„Manžel odešel ze skláren již v první vlně vloni po prázdninách, když bylo jasné, že to dál už nepůjde. Stále ale nenašel jiné zaměstnání. Máme tři děti a musíme vystačit s mateřskou a podporou, což dělá dohromady patnáct a půl tisíce,“ svěřuje se třicetiletá Ludmila Němcová. Dřív její domácnost disponovala měsíčně skoro sedmi tisícovkami navíc.

„Není to legrace. Musím se rozmýšlet, co koupím dětem. Vždyť jen nejlevnější plíny na malou stojí dvě stě korun a Sunarka, která vydrží pár dní – šedesát,“ ukazuje na svou nejmladší, desetiměsíční ratolest v kočárku.

Němcová s rodinou obývá domek na severním okraji Světlé. „Splácíme na něj půjčku. Po zaplacení všech poplatků a služeb nám zbude tak pět tisíc na měsíc,“ popisuje žena svou současnou svízelnou situaci. „Navíc topíme plynem. Musela jsem faktury odkládat už na druhou upomínku. Teď už budeme muset zaplatit.“ Manžel Němcové prý absolvoval rekvalifikační kurzy, naději na lepší časy zatím ale stále vyhlíží marně. „Hledají prý svářeče. Muž svařovat umí, ale všude chtějí papíry na práci s céóčkem, které nemá. Snad se to co nejrychleji obrátí a bude se nám dařit lépe,“ doufá Němcová.

Podobné problémy jako její muž mají v současné době stovky dalších lidí ze Světlé. V současné ekonomické krizi ale jejich šance na získání zaměstnání vypadají bledě. Světlá se přitom může pyšnit ekonomicky zajímavými ukazateli: nízkým průměrným věkem obyvatel (34,5 roku) i počtem lidí v produktivním věku (přes 4 000 obyvatel).

O současné ekonomické síle většiny příchozích svědčí poloprázdné nákupní košíky v jediném větším nákupním středisku ve městě – na náměstí Trčků z Lípy. Jejich rozpoložení dokládá zase „blbá nálada“. „Nechte mě být. Nechci o tom mluvit. Stojí to za ho...,“ nenechá se zastavit čtyřicátník s delšími vlasy.

„Potřebovali by všichni pozavírat do kriminálu. Všichni ti, co poslali sklárny do konkurzu. Vláda s tím přece něco mohla udělat. Práci nemám a nevypadá to, že by se to mělo nějak brzy změnit,“ reaguje další muž mířící na náměstí. „Snad mě vezmou k dráze,“ dodává. Firma BCT, která vlastnila sklárny ve Světlé, zavřela své pobočky i v Poděbradech a Novém Boru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!