Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Muslimové v Malajsii vypalují kostely

Česko

Násilné protesty způsobilo rozhodnutí soudu, který křesťanům dovolil používat v malajsijštině výraz Alláh pro označení Boha

Útoky na křesťany ve světě - Od pronásledování kvůli víře přes úřední útlak po vypalování kostelů

KUALA LUMPUR / PRAHA Předevčírem jeden křesťanský kostel, včera už tři kostely v plamenech. Křehký klid v národnostně i nábožensky různorodé Malajsii je na pokraji zhroucení. Malajsijští muslimové, představující v této zemi asi šedesát procent obyvatelstva, se bouří proti výroku civilního soudu, který zrušil předchozí zákaz malajsijské vlády, podle něhož křesťané nesmí ve svých textech v malajsijštině používat pro Boha výraz „Alláh“, což znamená v překladu Bůh. „Ministerstvo vnitra nemá pravomoc pro vydání zákazu. Naopak křesťané mají ústavní právo na používání výrazu Alláh,“ uvedla soudkyně Lau Bee Lanová.

Zákaz malajsijské vlády mířil především proti malajsijskému vydání největšího křesťanského deníku The Herald, který čtou příslušníci původních kmenů, jež před několika desítkami let přijaly křesťanství. Ve vydání deníku vycházejícím v mandarínštině a angličtině se slovo Alláh jako označení pro Boha nevyskytuje. „Alláh je islámské slovo, které by měli užívat při zmínce o Bohu výhradně muslimové. Jeho užívání věřícími jiných náboženství by bylo zavádějící,“ argumentovala podle agentur malajsijská vláda. Kabinet a islámští duchovní se totiž obávají, že by používání slova Alláh v křesťanských textech mohlo vést ke konvertování muslimů ke křesťanství.

Spory se táhly tři roky, když žalobu proti rozhodnutí vlády podali k soudu zástupci katolické církve. Teď se proti rozsudku vynesenému 31. prosince odvolal pro změnu kabinet, ale nahněvané muslimy už to nezastavilo. Nejdříve muslimští hackeři zaútočili na křesťanské internetové stránky, v polovině týdne pak protesty přerostly ve žhářské útoky proti svatostánkům křesťanské menšiny, která tvoří v Malajsii deset procent obyvatelstva.

Už před týdnem se na dvou mešitách v malajsijské metropoli Kuala Lumpur objevily transparenty vyzývající k obraně islámu. „Z chyb vyrůstá kacířství“ a „Alláh pouze pro muslimy“ stálo na nich. Přestože hlavní islámské politické strany v zemi vyzvaly obyvatelstvo k tomu, aby rozhodnutí soudu respektovalo, islamistické skupiny přešly i k násilným protestům. „Jedná se o velmi vážné incidenty,“ prohlásil po útocích ministr vnitra Hisam Din Husajn. „Policie poskytne křesťanským kostelům dodatečnou ochranu,“ nabídl šéf policie Musa Hassan.

„Vláda udělá všechno, aby takovýmto aktům zabránila,“ slíbil premiér Najib Razak. „Takovéto akce mohou zničit harmonii v naší zemi,“ dodal Razak. Islámští duchovní však uvádí, že chtějí dál bojovat za zákaz. „Doufám, že soud porozumí náladám mezi muslimskou většinou v Malajsii,“ uvedl Ahmad Johari z Národní mešity. „Budeme za tuto věc bojovat až do konce,“ řekl pro agenturu AP.

Zákaz metalu i SMS zpráv Malajsie je oficiálně islámskou zemí, ale další náboženství tu nejsou zakázána. V mnoha záležitostech však rozhodují rozsudky islámských soudů, které se řídí náboženským právem šaría. Jejich rozsudky, jež se týkají šedesáti procent populace vyznávajících islám, nemohou civilní soudy změnit. V praxi to podle tiskových agentur ale mnohdy vypadá tak, že jsou nařízení islámských soudů vnucována i zbytku společnosti. Malajsie už v minulosti proslula množstvím bizarních zákazů: nedávno například seznamem 228 zakázaných metalových skupin nebo zákazem výherních esemesek, jež byly označeny za hazard, který islám nedovoluje.

***

Zastoupení křesťanství v jednotlivých zemích

S dvěma miliardami věřících je křesťanství nejrozšířenějším světovým náboženstvím, počet křesťanů přitom roste asi o dvě procenta ročně, tedy zhruba stejně jako celosvětová populace. Je také náboženstvím nejpronásledovanějším. Odhaduje se, že perzekucemi a pronásledováním trpí asi 200 milionů křesťanů.

Kde jsou křesťané nejvíce a kde naopak nejméně pronásledováni?

Organizace Pew Forum nedávno zveřejnila průzkum, v němž hodnotila omezování náboženské svobody podle dvou indikátorů: jeden vypovídá o útlaku ze strany vlády, druhý o útlaku ze strany společnosti. Nejlepší situace je v západních demokraciích. Nejhorší v některých islámských zemích. Úplně nejhůř, jak z hlediska zákonů, tak z hlediska tolerance společnosti, je na tom Saúdská Arábie.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...