Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Muslimy naštval, CSU potěšil

Česko

Nový ministr vnitra Hans-Peter Friedrich prý výrokem o islámu poskytl konzervativcům v Německu balzám

BERLÍN/PRAHA Bývalý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg pro bavorskou CSU představoval jednu z nejvýraznějších tváří. Pro křesťanskou stranu tak jeho nedávná rezignace kvůli opisovací aféře představovala pořádnou ránu.

Deník Süddeutsche Zeitung dokonce napsal, že konzervativní duše v minulosti poněkud trpěla. List tak reagoval na výrok generálního tajemníka CSU Alexandera Dobrindta, který před blížícími se zemskými volbami v Bádensku-Württembersku i jinde naznačoval, že je třeba mobilizovat tradiční voličstvo křesťanského bloku CDU/CSU.

V posledních dnech se však konzervativcům podle Süddeutsche Zeitung nabídla šance získat balzám poněkud jiného druhu. Vše způsobil možná i nepříliš plánovaný výrok jiného politika CSU Hanse-Petera Friedricha, který se po vládních šachách v souvislosti s Guttenbergovým odchodem dostal na post ministra vnitra.

Friedrich ve čtvrtek hned na své první tiskové konferenci prohlásil, že islám do jeho země nepatří. „Že by islám patřil k Německu, je věc, kterou z historie nelze nijak doložit,“ uvedl doslova. Vzápětí dodal, že lidé žijící v této víře pochopitelně do Německa náleží. Rázem se i tak opět rozhořela v Německu obvykle velmi vášnivá debata o integraci několikamilionové muslimské, převážně turecké, menšiny. CSU zároveň získala možnost opět ukázat, kde se v rámci této diskuse nachází. Kromě Dobrindta se za Friedricha postavil i šéf CSU a bavorský premiér Horst Seehofer. Podle něj je kulturní vývoj v Německu jednoznačně utvořený křesťanstvím. Naopak islámské organizace a opoziční Zelení se do Friedricha opřeli. Jedna z jejich nejvýraznějších postav Renate Künastová hovořila o „rozbitém porcelánu“. Novináři pak podotkli, že se Friedrich dostal do rozporu s prezidentem Christianem Wulffem, letitým politikem CDU. Ten loni ve smířlivém tónu uvedl, že islám k Německu patří. Samotný Friedrich se o víkendu snažil situaci uklidnit, když prohlásil, že se těší na dialog s německými muslimy. Přesto jeho výroky, podobně jako nedávná návštěva tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, znovu obnažily, jak široké názorové uskupení CDU/CSU je.

Turecká švagrová Zajímavé proto bude i to, jakou roli dále v této diskusi sehraje právě 53letý Friedrich, před nástupem na ministerstvo šéf poslanců CSU. Ještě v začátcích jeho kariéry se hovořilo o tom, že oproti některým dalším kolegům v CSU je málo výrazný, I tak se ale prosadil. Obklopuje ho pověst přátelského muže, který ale umí být tvrdý, pokud přijde na věc. Friedrich se do křesla ministra vnitra dostal jako druhá volba, když jeden z jeho kolegů post odmítl. V okruhu kancléřky Angely Merkelové (CDU) má Friedrich pověst spíše umírněného příslušníka CSU. Tomu z části odpovídá i to, že se po svém vyjádření snažil postupovat diplomaticky. Byť svůj výrok nestáhl, zdůrazňoval třeba, že má tureckou švagrovou.

Autor: