Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Česku už je zřejmě varianta omikron. Objevila se u ženy, která se vrátila z Namibie

ilustrační snímek foto: Anna Vavríková, MAFRA

Sekvenační analýza v liberecké nemocnici u ženy, která se vrátila z Namibie, na 90 procent potvrdila novou koronavirovou variantu. Sekvenace a další analýzy v Národní referenční laboratoři by měly variantu omikron potvrdit s ještě větší pravděpodobností. Dva potvrzené případy nákazy novou mutací hlásí i Německo.
  11:40aktualizováno  22:38

„Předpokládám, že další zpřesnění bude v dalších desítkách hodin, pravděpodobně na začátku příštího týdne,“ informoval mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechováv sobotu večer sdělila, že není pravda, že již jednou celogenomovou sekvenací určený pozitivní vzorek, který sekvenovala laboratoř v Liberci, musí znovu potvrzovat Národní referenční laboratoř SZÚ. 

„Po sekvenaci nyní proběhne ještě bioinformatická kontrola kvality sekvence. A pouze v případě, že budou nalezeny v získané sekvenci problémové úseky, provede NRL konfirmační vyšetření, jehož výsledek by pak mohl být k dispozici koncem příštího týdne. První předběžná analýza však naznačuje, že resekvenace pravděpodobně nebude třeba,“ sdělila Čechová.

Se ženou, u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou covidem nakažení, řekla hlavní hygienička Svrčinová.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köpp upozornil, že jasno bude až po potvrzení ze strany Státního zdravotního ústavu, respektive Národní referenční laboratoře, která nyní provádí celogenomovou sekvenaci vzorku. 

„My budeme schopni toto potvrdit v momentě, kdy vyjde pozitivní výsledek testu,“ dodal mluvčí. 

„Státní zdravotní ústav dnes informoval, že v ČR máme podezření na novou mutaci koronaviru omikron. Nyní laboratoře provádí celogenomovou sekvenci. Teprve pak bude možné s jistotou říct, zda u nás tento typ viru je nebo zatím nikoliv,“ uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. 

O mutaci omikron v Česku jako první informovala TN.cz s tím, že jde o ženu z Liberce. „Dle nám dostupných informací daná osoba uvedla, že před návratem do ČR pobývala v Namibii,“ sdělila mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová. Do České republiky se měla vracet přes JAR a Dubaj. 

Premiér v demisi Andrej Babiš uvedl, že žena je v izolaci a všechny její kontakty se trasují. „Dobrá zpráva je, že tato paní je očkovaná, má lehký průběh a výsledek sekvenačního testu bude zítra,“ uvedl. 

Národní referenční laboratoř vydala pokyny laboratořím, jaké mutace mají přednostně vyšetřovat takzvaným diskriminačním testem PCR. Měly by tak postupovat hlavně u případů, kdy se lidé vrátili z ciziny.

Mluvčí uvedla, že vlastnosti varianty omikron zatím nejsou přesně známy. První poznatky ale naznačují, že by mohla být nakažlivější. WHO ji zařadilo na seznam znepokojivých variant. 

Podezření na mutaci hlásí i další země

V Německu byly potvrzeny první dva případy nákazy koronavirovou variantou omikron. „U člověka, který se vrátil z Jihoafrické republiky, bylo detekováno několik mutací typických pro omikron,“ uvedl v sobotu dopoledne hesenský ministr sociálních věcí Kai Klose. Podezření se večer potvrdilo u dvou osob. Nakažení přiletěli 24. listopadu z jihu Afriky. 

Rakousko se zařadilo k zemím, které mají podezření na výskyt varianty koronaviru omikron, prověřován je případ v Tyrolsku. Výskyt mutace prověřují také v Nizozemsku. Mezi více než 60 cestujícími nakaženými koronavirem, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z Jihoafrické republiky do Amsterodamu, jsou pravděpodobně i případy varianty omikron. 

Dva potvrzené případy oznámila v sobotu Velká Británie. Varianta omikron byla odhalena rovněž v Itálii, a to u cestujícího, který se vrátil z Mosambiku, sdělil Italský zdravotnický ústav (ISS).

Experti variantu poprvé zaznamenali v Jižní Africe 9. listopadu. Omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. Předběžné poznatky ukazují na zvýšené riziko reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami.

Kvůli potenciálně rizikové variantě koronaviru, které Světová zdravotnická organizace přiřadila řecké písmeno omikron, musejí Češi i občané zemí EU ode dneška po příjezdu do Česka z pobytu v některých jihoafrických státech minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný.

Státy Evropské unie se v pátek shodly na dočasném pozastavení všech letů ze sedmi zemí jižní Afriky.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat