Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž odjel na kontrolu rybníka, je 14. obětí povodní

Česko

  10:19aktualizováno  13:16
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - Záchranáři na Žďársku dnes nalezli tělo utonulého muže, řekla mluvčí žďárské policie Petra Šmídová. Stal se tak 14. obětí letošních povodní. Na Vysočině od noci pátrali po třiapadesátiletém muži z obce Bory na Žďársku. Po přívalových deštích odjel na kontrolu rybníka a už se nevrátil. V místě platil nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

Povodně 2009 foto: ČTK

"Ve 23:10 oznámil syn pohřešovaného, že se otec nevrátil od rozvodněného rybníka. Sám ho tam marně hledal, na hrázi našel jenom jeho motorku. Do pátrání se pak zapojili profesionální i dobrovolní hasiči z okolí a policisté," popsala mluvčí. V obci tou dobou voda zaplavila školu, mateřskou školku i sklepy.

Do přehrady Mostiště, nad kterou Bory leží, se tou dobou podle vodohospodářů valila přívalová vlna o síle stoleté vody. Během hodiny po bouřce se večer hladina toku zvýšila o 130 centimetrů na téměř dva metry. Od noci vodohospodáři vodní dílo upouštějí, aby vytvořili rezervní prostor. Na Oslavě nad Velkým Meziříčím platí druhý povodňový stupeň.

"Během čtvrtečního večera přišel silný déšť, takže se v Oslavě zvedl přítok až na 80 metrů kubických. Přehrada byla na příval vody připravená, takže zpomalila povodňovou vlnu," řekla dispečerka Povodí Moravy Ivana Hermimová. Dvacet metrů krychlových z ní teď budou vodohospodáři upouštět několik dnů tak, aby zase vytvořili volný prostor v nádrži.

V měřící stanici Dolní Bory nad přehradou vyhlásili vodohospodáři třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, ve čtvrtek večer. Dnes v 05:00 už platila jen jednička, tedy bdělost.

Od minulé středy, kdy záplavy začaly, zemřelo v jejich důsledku 14 lidí. Devět lidí zemřelo na Novojičínsku. Další dva pak na Přerovsku a ve Valašském Meziříčí, dva na Jesenicku. Devět lidí utonulo a další zemřeli na následky zdravotních problémů a pozdní lékařské péče.
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - VÝROBNÍ SPOLEČNOST (až 65.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 65 000 Kč