17. listopadu 2014 19:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Anonym hrozil odpálením ruzyňského letiště. Chtěl švýcarské hodinky

Vizualizace Letiště Václava Havla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace Letiště Václava Havla | foto: Reprofoto

PRAHA Bombu neodpálím, když dostanu švýcarské hodinky. Tak by se dalo shrnout noční vyhrožování na pražském letišti, kdy neznámý muž třikrát během jedné hodiny hrozil bombovým útokem. Policie ho ale krátce na to chytila, a to doslova se sluchátkem v ruce. Muži nyní hrozí až čtyři roky za mřížemi.

Za neodpálení bomby požadoval muž náramkové hodinky. Na policejním webu to oznámil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Jen krátce po třetím telefonátu policisté podezřelého muže dopadli, se sluchátkem v ruce. Muž se pak k výhružkám přiznal. Letiště kvůli telefonátům prohledávaly desítky policistů.

‚Hlavně ať mají kožený pásek‘

Poprvé zavolal anonym na tísňovou linku ve 02:15, za tři čtvrtě hodiny podruhé a naposledy kolem 03:15. V prvních dvou hovorech jen krátce oznámil bombu na Letišti Václava Havla, ale v posledním se již rozpovídal o svých požadavcích. Výhružný telefonát policie zveřejnila na svém webu.

„Sdělil, že bombu odpálí, pokud nedostane švýcarské náramkové hodinky. Navíc při tom projevil i určitou dávku skromnosti. Byl totiž ochoten přijmout hodinky v cenové relaci kolem 20 tisíce korun a bylo mu jedno, zda budou digitální či ručičkové,“ uvedl Hulan. „Jediné, na čem trval, bylo, aby hodinky měly kožený pásek,“ doplnil.

Dopadení v telefonní budce

Po prvních dvou telefonátech ovšem už policisté po volajícím pátrali, takže podezřelého 37letého muže dopadli podle mluvčího hned po posledním hovoru, ještě v telefonní budce na Národní třídě. „Zadržený se okamžitě doznal. Vyšetřovatel muže obvinil z šíření poplašné zprávy a vydírání, za což obviněnému hrozí až čtyři roky za mřížemi,“ sdělil Hulan. Podle něj zadržený podstoupí psychiatrické znalecké zkoumání.

„Veliký dík patří operátorům a operátorkám linky tísňového volání 158. Musí zvládat komunikaci s těmito anonymy a během krátké chvilky zjistit maximum informací, které jsou velmi podstatné pro hlídky v terénu,“ uvedl policejní mluvčí. „Opět operátoři následně koordinují v Praze mnohdy až desítky policejních hlídek, aby bylo pátraní co nejúčelnější,“ doplnil.

Lidovky.cz, ČTK