Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Muzea noc umí, hospody ne

Česko

MILOŠ ŠENKÝŘ, JIŘINA VESELÁ

Restaurace zavírají stejně jako muzea. To je realita brněnské sváteční noci.

Nenabízejí ani téměř žádná speciální menu či jiná lákadla. BRNO Masy lidí v ulicích potvrzovaly, že noc na neděli není obyčejná. Jen hospodští to nebrali na vědomí. A až na výjimky vařili a zavírali stejně, jako by se žádná Brněnská muzejní noc nekonala.

„Je to ostuda, když už jsme byli v ulicích, poseděli bychom klidně do dvou či tří ráno. Hospoda, kde jsme skončili, zavírala v jednu, hodinu po posledním muzeu,“ svěřil se jeden z účastníků Petr Trousil. A nebyl sám. Hospody si užily „průběžného“ zájmu návštěvníků muzejní noci, ale atraktivní nabídky v podobě speciálních menu či výrazněji prodloužené doby nedaly. Kromě těch, které sídlí přímo v budovách muzeí a pro něž byl včerejšek zlatý důl.

Už před několika lety organizátoři Brněnské muzejní noci naznačovali větší propojení - například v roce 2008 dosáhli toho, že část podniků připravila například speciální muzejní menu o čtyřech chodech za 199 korun či půlnoční steaky za 99 korun. Tentokrát se počet takových podniků opět smrskl. „Je to bez záruky, že lidi přijdou a budou jíst,“ naznačila obsluha v několika hospodách s odvoláním na to, že oficiálně mohou mluvit jen majitelé, kteří budou až v pondělí.

Lidé vzpomínali, jak například ve Vídni po celou dobu výstavy o Tutanchamonovi mohli lidé dostat speciální egyptské menu. „Na tom se tady prostě nedomluví. Rychle reaguje jen McDolnald’s,“ shodli se senioři stojící bezradně před půlnocí na Zelném trhu.

Na návštěvníky se připravili paradoxně na Petrově, kde stály nejen stánky, ale také východ z Diecézního muzea vyvedli zadním schodištěm přes prodejnu klášterních produktů Benedictus a sousední restauraci. „Vůbec jsem netušila, že tu takový podnik je,“ svěřila se Brňanka Jana Ondráková. Její přítel Ondřej Kotrlý dokonce naznačil, že by se hospodští měli dohodnout. „Když v Brně může být noc muzeí, ohňostrojů či kostelů, proč by nemohla být i noc hospod,“ poznamenal. Studenti VUT kdysi po Brně napočítali několik tisíc podniků.

Naopak muzea sama se připravila na výbornou. Občerstvit se mohli lidé před či po výstupu na věž Staré radnice. Před pavilonem Anthropos, v jehož bezprostředním okolí není žádná restaurace, „vyrostly“ speciální stánky s občerstvením. Návštěvníci tak mohli dostat vzhledem k sychravému počasí i aktuálně připravovaný svařák. Podobně se zachovalo i technické muzeum.

Tradičně výborný servis poskytl v noci i dopravní podnik. Ten vypravil desítky spojů navíc.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno