Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Muzea se stoprocentní slevou

Česko

Za kulturu lze ušetřit – Výstavní síně už neotvírají zdarma jen o muzejní noci

BRNO Výmluvy na to, že lidé nechodí do muzeí, protože na to nemají, přestávají platit. Do poloviny z velkých brněnských výstavních síní už lze alespoň jeden den v měsíci jít zdarma. Instituce kopírují systém obvyklý v dalších zemích a otevírají těm, kdo by jinak dovnitř nešli.

Nejnověji k nim přibylo Muzeum romské kultury. Zdarma otvírá první neděli v měsíci. „Samozřejmě si od toho slibujeme vyšší návštěvnost. O muzejní noci, kdy je vstup zdarma, tu bývá plno, takže jsme chtěli lidem vyjít vstříc. Úhrada vstupného může být pro sociálně slabé rodiny problém,“ míní ředitelka muzea Jana Horváthová. Toho, že by volné neděle znamenaly odliv platících návštěvníků, se neobává.

„Volné vstupy plní hned dvě funkce. Jednak jimi vyjadřujeme svoje sociální kompetence, jednak dáváme zcela nezávaznou možnost navštívit výstavy těm, kteří o své potřebě chodit do muzea umění ještě nevědí. Úmyslně tak odstraňujeme psychologickou bariéru a pokoušíme se rozšiřovat svůj okruh návštěvníků,“ říká ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný. Galerie dokonce uvažuje o tom, že zpřístupní zdarma svoje stálé expozice lidem mladším 26 let.

Volné vstupy nabízí i Moravské zemské muzeum. A to dokonce i na velmi atraktivní výstavy, jako jsou v současnosti v Pavilonu Anthropos. Expozici věnovanou vědci Charlesi Darwinovi i originály pravěkých venuší tak lze vidět bez vstupného v pátek i v sobotu. „Je to způsob, jak umožnit návštěvu lidem, kteří by se sem jinak asi nedostali,“ míní mluvčí instituce Eva Pánková. Do budoucna ale plánují i jiné způsoby, jak vyjít návštěvníkům vstříc. Muzejní budovy na Zelném trhu se znovu mají otevřít i v neděli, vedení muzea zvažuje, zda také občas nepořádat večerní či noční prohlídky. „Možná by také byly zdarma či za zvýhodněné vstupné. Podobná opatření mají stejný cíl: naučit lidi chodit do muzea,“ vysvětlila Pánková.

Naopak například brněnské technické muzeum bezplatné vstupy nechystá. „Snažíme se spíše udržet přijatelnou výši vstupného, šedesát korun snad není tak vysoká suma,“ podotýká vedoucí prezentačního oddělení Ivo Hubr. „I tak vstupné pokrývá asi tři procenta našeho rozpočtu,“ připomněl.

Podle předsedy jihomoravské sekce Asociace muzeí a galerií Antonína Rečka záleží především na rozhodnutí zřizovatele. „Závisí ale na místních podmínkách, na tom, co si od akce slibuje. A chce to vyzkoušet,“ podotkl. Některé galerie například původní volný vstup jednou týdně změnily na jednou měsíčně. „Pro nás v Muzeu Brněnska je tradiční například Muzejní noc nebo Dny evropského dědictví, ale další rozšíření nechystáme,“ doplnil Reček.

Ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian vidí dny s volným vstupem jako dobrý propagační tah. „Musíme být ale realisty, jsme v situaci, kdy musíme pečlivě počítat. Volné vstupy chystáme jednorázově, například při dni muzeí,“ dodal.

***

Kdy a kde mají otevřeno zdarma Muzea a galerie v Brně předem oznamují, kdy otevřou bez vstupného. Některé jsme vybrali: *Moravská galerie: stálé expozice první pátek v měsíci *Dům umění města Brna: volný vstup každou středu *Muzeum romské kultury: každou první neděli v měsíci *Moravské zemské muzeum: pořádá spíše krátkodobé akce, například do konce června v pátek a v sobotu zdarma otevírá výstavu První zemědělci, ve stejných dnech po dobu konání výstavy Darwin je zdarma otevřen i pavilon Anthropos Další instituce se na podobný krok nechystají. Zdarma otevírají například v rámci Muzejní noci. Týká se to mimo jiné Technického muzea v Brně, Muzea Brněnska či Muzea města Brna sídlícího na Špilberku.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: