Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Oběti metylalkoholu: 3 mrtví, 14 otrávených a dva v podezření

Na snímku z 8. září je trafika v ulici Slovenského národního povstání v Havířově-Šumbarku, kde měl být pančovaný alkohol nalezen.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku z 8. září je trafika v ulici Slovenského národního povstání v Havířově-Šumbarku, kde měl být pančovaný alkohol nalezen. | foto: ČTK

Případů otravy metylalkoholem nebezpečně přibývá. Podle poslední zprávy se na severní Moravě se otrávilo 11 lidí, na jižní Moravě další dva a jeden ve středních Čechách.

Stát kvůli tomu zahájil rozsáhlé kontroly alkoholu v obchodech a restauracích. Policie v souvislosti s otravou několika lidí zatím obvinila šestatřicetiletého muže z Havířova na Karvinsku.

Nejvíce lidí otrávených po vypití nekvalitního alkoholu je na severu Moravy. Tři lidé koncem minulého týdne zemřeli. Jednoho muže policisté našli už mrtvého doma, jedna žena zemřela po převozu z havířovské do ostravské fakultní nemocnice, kde zemřel i další muž. Dalších sedm otrávených zůstává v nemocnicích v Ostravě, Havířově a Orlové. U některých se lékaři obávají, že se neproberou z bezvědomí, další oslepli.

Vážné podezření na otravu u dvou pacientů

V přerovské nemocnici leží dva pacienti, u nichž mají lékaři vážné podezření na otravu metanolem. Oba jsou v kritickém stavu, řekla večer Radka Baková z tiskového oddělení holdingu Agel, kam nemocnice spadá. Kdy byly pacienti hospitalizováni, neuvedla.

"Pacienti se nacházejí na ARO, oba jsou v kritickém stavu. Laboratorní testy u nich prokázaly vysokou hladinu metanolu v krvi," uvedla Baková. Bližší informace o obou pacientech neuvedla. Jeden je údajně seniorského a druhý v produktivním věku.

Případem se začala zabývat i policie. "Přijali jsme dva podněty kvůli podezření z otravy metylakoholem a prověřujeme je. Intoxikace ale zatím není prokázána," řekla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Doplnila, že vyšetřování je teprve na počátku, bližší informace proto nelze uvést.

Dva případy otravy v Bohumíně

Během pondělí se objevily další dva případy otravy metylalkoholem v Bohumíně. Jeden muž je v bezvědomí na ARO, druhý je sice při vědomí, ale oslepl.

Osmapadesátiletý muž skončil v bohumínské nemocnici kolem 08:00. Ošetřující lékaři ale rozhodli o jeho převozu do Městské nemocnice v Ostravě. "Celkem máme nyní v péči dva pacienty po otravě metylalkoholem. První k nám byl přivezen v neděli. Je už při vědomí a komunikuje. Bohužel oslepl. Dalšího pacienta jsme přijali dnes z Bohumína. Jeho stav je vážný," uvedl mluvčí nemocnice Jiří Maléř.

Další oběť leží v příbramské nemocnici. Zde hospitalizovali v kritickém stavu pětašedesátiletého muže, který se údajně otrávil vodkou. Muž nejprve oslepl a nyní je udržován v umělém spánku na jednotce intenzivní péče. Řekla to mluvčí policie Monika Schindlová. Údajně vypil asi sedm panáků vodky zakoupené v Příbrami.

ČTĚTE TAKÉ

Otrávený muž podle Schindlové přišel sám na ošetření do nemocnice v neděli večer. "Nejdříve prý viděl černobíle, následně oslepl úplně," uvedla Schindlová. Podle mluvčí příbramské nemocnice Moniky Bouškové si muž nejprve stěžoval na bolest břicha, později začal ztrácet vědomí.

Policie alkohol zabavila
"U tohoto pacienta byla následně prokázána a potvrzena otrava metylalkoholem, hladina metylalkoholu v jeho krvi byla velice vysoká," uvedla Boušková. Současný stav pacienta je podle mluvčí velmi vážný. Zůstává v umělém spánku, lékaři se z jeho těla snaží jed odstranit a jeho stav stabilizovat.

Policie zkontrolovala kamennou prodejnu, kde údajně nekvalitní alkohol koupil. V obchodě zabavila alkohol v šestilitrových plastových barelech, na nichž byly uvedené nápisy "originál vodka jemná" nebo "tuzemák" a na etiketě je jako výrobce napsána Likérka Drak, uvedla Schindlová. Ředitel likérky je v současnosti na pracovní cestě, ale na prohlášení policie prý bude reagovat.

Otrava metylalkoholem

Česko v uplynulých dnech zasáhla řada případů otravy metanolem. Tři lidé zemřeli na severní Moravě a dalších 14 otrávených leží buď v kritickém stavu v nemocnici, pár z nich je již doma.

V přerovské nemocnici jsou dva pacienti s vážným podezřením na otravu methanolem. Oba jsou v kritickém stavu, jeden je seniorského věku.

Ročně se v České republice metanolem otráví tři až čtyři lidé, všechny otravy jsou nezávažné, nekončí smrtí, řekl vedoucí lékař toxikologického informačního střediska ve Všeobecné fakultní nemocnici Sergey Zakharov. Většinou jde podle něj o omyl, postižení si nechtěně dají doušek organického rozpouštědla.

Likérka totiž nepředpokládá, že by odtud nekvalitní alkohol pocházel. "Předpokládám, že k tomu ještě v pondělí firma vydá nějaké oficiální stanovisko," uvedl zaměstnanec společnosti. Policisté zároveň zjišťují, odkud alkohol pochází a jestli nejde o stejný zdroj otravy jako v případech na Moravě. "Kontrolujeme i další prodejny v Příbrami, kde by se ještě mohl alkohol najít," uvedla Schindlová s tím, že se v podezřelém obchodě alkohol stáčel do lahví, ale barely se mohou prodávat i samostatně.

Smrtelná dávka jedu
Dva muži v nemocnicích v Kyjově a ve Znojmě stále bojují o život poté, co se otrávili metylalkoholem. Jejich stav nadále zůstává kritický.

Oba leží na ARO od soboty a oběma lékaři naměřili prakticky smrtelnou dávku jedu. V případě dvaačtyřicetiletého pacienta znojemské nemocnice je pravděpodobné, že souvisí s děním v Moravskoslezském kraji, kde už na metylalkohol zemřeli tři lidé. Pochází totiž z Havířova, kde byl podezřelý alkohol zabaven, a ve Znojmě jen pracuje.

Devětadvacetiletý pacient v kyjovské nemocnici pochází z Veselí nad Moravou, příčinu otravy a původ metylalkoholu v tomto případě policisté zatím zjišťují.

Zdravotní stav tří lidí otrávených v Havířově nekvalitním alkoholem je dál kritický. Budou mít asi trvalé následky, poškození zraku. Jeden pacient už je mimo ohrožení života, u něj se už ale poškození zraku projevilo, řekl náměstek ředitele havířovské nemocnice Jaroslav Lux.

Mohla to být větší tragédie
"Dnes je to přesně týden, co jsme přijali prvního pacienta. Od té doby se už podezřelý alkohol podařilo zajistit. Možná jsme zabránili mnohem větší tragédii," řekl Lux. Podivuje se nad tím, jak je možné, že je alkohol takto přístupný. "Zaráží nás, že je to vůbec možné, že se alkohol čepuje v trafikách, což jsem vůbec nevěděl. Je důležité, aby si lidé dali pozor nejen na to, s kým pijí, ale i co pijí," řekl.

V souvislosti s otravou několika lidí metylalkoholem policie obvinila 36letého muže z Havířova na Karvinsku. Muže policie viní z trestného činu proti životu a zdraví, přesnou právní kvalifikaci však teď nechce upřesnit. Obviněný už je ve vazbě, řekla mluvčí policie Soňa Štětínská.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...