Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Muži z Maximu založili odbory

Česko

V časopisovém vydavatelství Hachette Filipacchi 2000 vznikla začátkem března odborová organizace. Založili ji redaktoři měsíčníku pro muže Maxim.

PRAHA Kromě Maximu vydává česká pobočka Hachette Filipacchi i lokální verzi měsíčníku Elle či původní titul pro ženy Marianne.

Těsnou většinu ve firmě stále vlastní francouzská Hachette Filipacchi (součást konglomerátu firem magnáta Arnauda Lagardera), 49% podíl ale před dvěma lety změnil majitele. Martin Shenar, který českou pobočku zakládal, jej prodal německé Burdě. Shenar následně z vedení firmy odešel. Generálním ředitelem vydavatelství je nyní Bronislav Kvasnička.

„Nejde o žádný střet“ „Důvodem založení odborů v žádném případě není zhoršení situace ve firmě, není v tom žádné napětí, žádný střet se současným vedením,“ předesílá Ivan Brezina, redaktor Maximu a místopředseda odborové organizace.

„Vztahy jsou tu pořád naprosto skvělé. Ale příměrem řečeno, pokud jedete autem, také potřebujete airbag, který se použije až ve chvíli, kdy dojde k havárii. Dojít k ní nemusí, ale je dobré být připravený.“

Založení odborů bylo podle Breziny reakcí na změnu vlastnických poměrů. „Hlavním důvodem je to, že původně jsme pracovali v rodinné firmě, kde vztahy byly neformální. V okamžiku, kdy se tato takřka rodinná firma stala součástí většího mediálního koncernu, který má přesahy na Západ, uvědomili jsme si, že se situace pro nás může změnit. Že kamarádské vyjednávání, jako bývalo s Martinem Shenarem, se třeba stane minulostí a že musíme vztah se zaměstnavatelem formalizovat.“ Ředitel Kvasnička se k věci nechtěl vyjadřovat. Ani Brezina momentální dění příliš nekomentoval. „Vyjednáváme,“ řekl jen. Obecně připomíná, že pro zaměstnavatele bývá komfortnější, když pracovníci mají kolektivního zástupce třeba při jednání o platech.

Chceme do svazu Odboráři z Hachette už projevili zájem přistoupit k tuzemskému Odborovému svazu Média, což by jim zajistilo přístup ke kvalitnímu pracovněprávnímu servisu. Přijetí nové organizace musejí schválit vrcholné orgány Odborového svazu Média, to se podle tajemnice Boženy Petrové ještě nestalo.

Svaz Média existuje od roku 1990, dnes sdružuje asi 3200 členů odborů Českého rozhlasu, České televize a České tiskové kanceláře.

To vše jsou veřejnoprávní média. „U nás příliš není zvykem, že soukromá média mají odborové organizace. V zahraničí je to běžnější,“ podotkla tajemnice Petrová.

Novopečení odboráři to ale myslí vážně, zdůrazňuje Ivan Brezina: „Maxim je časopis, který je postaven na značné ironii, sebeironii a na humoru. Považoval bych proto za velmi nešťastné, kdyby to vypadalo, že založení odborů je jedna z našich dalších srandiček.“

Autor: