Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Mynář dá policii prověřit, zda se kradlo na Hradě. Audit hledal peníze i alkohol

Vratislav Mynář foto: Petr TopičMAFRA

Prezidentská kancelář podá na základě externího auditu ve Správě Pražského hradu trestní oznámení kvůli podezření z majetkové a hospodářské trestné činnosti. Kancelář vedená Vratislavem Mynářem o tom informovala v pondělí v tiskové zprávě.
  13:35aktualizováno  16:09

V tiskové zprávě uvedla, že podezření se týkají porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zkreslování údajů o stavu hospodaření, porušení povinnosti při správě cizího majetku, krádeže, zpronevěry či podvodu. V příštích měsících se na Hradě uskuteční důkladné inventury vnitřních předpisů, ale také faktického nakládání s prostředky SPH, uvedl Hrad.

Mynář v pondělí novinářům řekl, že závěrečnou zprávu prezidia KPR nemá, k dispozici má ale usnesení kolegia NKÚ, v němž jsou obsažena některá opatření, k nimž už KPR přistoupila. Mynář je připraven po dohodě s budoucí kancléřkou Janou Vohralíkovou usnesení zveřejnit.

KPR v tiskové zprávě zmiňuje některá pochybení, za která podle ní odpovídají bývalý ředitel SPH Ivo Velíšek a bývalá ředitelka Odboru zámek Lány Michaela Javůrková.

Velíšek se nechtěl k záležitosti zatím nijak vyjadřovat. Řekl, že počká, jak se k trestnímu oznámení postaví příslušné orgány. Podobně se vyjádřila i Javůrková. „Zatím se k tomu vyjadřovat nechci a počkám, co se stane dál a jak (příslušné) orgány rozhodnou,“ uvedla.

„Po odvolání Ing. Velíška a Ing. Javůrkové z funkcí byl nalezen sklad alkoholu na zámku Lány téměř prázdný a bylo zde konstatováno vysoké manko. Následně, po začátku šetření, se s částí chybějícího alkoholu přihlásil jeden ze zaměstnanců SPH s tím, že na základě pokynu Ing. Javůrkové obhospodařoval neoficiální sklad alkoholu, bez jakékoliv hmotné odpovědnosti,“ uvedla kancelář.

„Zároveň jiné zaměstnankyně odepisovaly na příkaz Ing. Javůrkové z oficiálního skladu měsíčně 20 lahví alkoholu údajně na protokolární účely. Aniž by tyto lahve s alkoholem někdy viděly, a aniž by byl odepisovaný alkohol oficiálně využit,“ dodala. Podle hradního advokáta Marka Nespaly vznikla škoda téměř 110 000 korun.

Podobná pochybení jsou podle kanceláře také v hospodaření s dřevem v areálu Hradu i zámku Lány. „Podle výsledků kontrol není ani doložitelné, že se nějaké dřevo vůbec dostalo do truhlárny SPH. Jde o materiál v hodnotě minimálně stovek tisíc korun,“ uvedla kancelář ve zprávě.

Kancelář zároveň upozornila, že Javůrková byla ze své pozice odvolána nejen kvůli podezření z pochybného nakládání s majetkem, ale také kvůli nespokojenosti prezidenta s její prací.

Pochybnosti jsou i ve svozu hotovosti

Na Hradě loni od března do září prováděl komplexní kontrolu NKÚ, jehož závěrečnou zprávu dosud nemá prezidentská kancelář k dispozici. Dílčí výsledky kontroly NKÚ pak podle Hradu přiměly Mynáře k říjnovému odvolání Velíška a zadání doplňujícího externího auditu, který vypracovala společnost BDO.

Společnost audit prováděla od loňského 22. prosince do letošního 27. ledna. „Práce zahrnovaly posouzení dodržení právních předpisů a posouzení nastavení a fungování souvisejících procesů. Bylo učiněno celkem 15 zjištění, z toho tři zjištění s vysokou závažností a sedm středně závažných zjištění,“ uvedla KPR.

V případě oprav a stavebních úprav ve Vikářské ulici podle ní Velíšek mimo jiné v příkrém rozporu se zákonem o veřejných zakázkách nezrušil zadávací řízení, když se do řízení přihlásil jediný uchazeč, byl zjištěn ekonomický rozpor mezi technickým průzkumem a skutečností a byl zjištěn i rozpor nabídkové ceny a předpokládané hodnoty zakázky.

„Jakožto veřejný zadavatel stanovil nevhodný způsob předkládání nabídek e-mailovou poštou, což vytvořilo prostor pro zvýhodnění jednoho dodavatele a manipulaci s informacemi,“ stojí v tiskové zprávě. Podle advokáta Nespaly mohlo dojít o navýšení zakázky téměř až o 100 milionů korun.

Nedostatečná byla podle KPR pod Velíškem i evidence při výběru a svozu hotovosti v areálu Hradu. „Jde v souhrnu o vysoké částky finanční hotovosti, jejíž evidenci bývalý ředitel SPH Velíšek ponechal zcela nedostatečnou, a to od převzetí, shromáždění, po převoz, zaúčtování a uložení,“ uvádí KPR. Velíšek až do svého odvolání nepřijal odpovídající opatření, přestože důraznou výtku v tomto směru dostal už v roce 2018, píše KPR.

Ředitel Správy Pražského hradu Jan Novák uvedl, že po jeho loňském nástupu do funkce se začal připravovat externí audit, jeho výsledky potvrzují některá podezření. Zároveň Hrad podle něj provádí hloubkové inventury a přijal řadu nápravných opatření v organizační a personální oblasti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!