20. září 2013 14:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář o porušení slibu: Jako známá tvář musím pomoct zemanovcům

Vratislav Mynář, předseda Strany práv občan - zemanovců.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář, předseda Strany práv občan - zemanovců. | foto: MAFRA - Dalibor Glück

"Své majetkové přiznání vám nedám," řekl Kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář v rozhovoru pro MF Dnes. V říjnových volbách do sněmovny povede kandidátku Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ) ve Zlínském kraji. Jeden z hlavních bodů volebního programu strany je přitom právě zákon o majetkových přiznáních.

„Každý rok odevzdávám řádné daňové přiznání a ve svých firmách dělám pravidelně účetní uzávěrky,“ odůvodnil své rozhodnutí, proč svoje majetkové přiznání nedá novinářům. „Nestrašme lidi tím, že SPOZ přichází s nějakým nástrojem, kdy bude finanční úřad každému klepat na dveře a vyptávat se na ojeté škodovky,“ dodal Mynář.

Majetková přiznání, která chce SPOZ zavést, mají prý zasáhnout jen ty, kteří mají příjem dvacet tisíc korun a přitom jezdí v nepřiměřeně drahých autech. Přiznává také, že se jistě najdou lidé, kteří budou chtít za pomoci právníků zákon obejít.

Mynář o svém byznysu

V rozhovoru došlo i na více než 26 milionovou dotaci z evropských fondů a státního rozpočtu, kterou Mynář použil na rekonstrukci svého penzionu a skiareálu v Osvětimanech na Zlínsku, který leží 300 metrů nad mořem. Podle něj šlo o dobře využité veřejné prostředky a státu se investice vyplatila. „Vytvořil jsem tam asi dvacet pracovních míst. Na Osvětimany, které mají 800 obyvatel, to je dost,“ obhajuje své podnikání. V hlavní sezoně je to prý dokonce třicet míst a všude okolo "spokojení lyžaři".

ČTĚTE TAKÉ:

Firmy Olga Ski a Olga, které jsou vlastníky sjezdovky i penzionu, jsou však ve ztrátě. Olga Ski má navíc dluh převyšující základní jmění. Podle Mynáře se v těchto údajích projevily i půjčky a odpisy z dob budování skiareálu. „Pevně věřím, že se do zisku vrátíme,“ říká.

Co bude zadarmo podle SPOZ zadarmo?

SPOZ ve svém volebním programu slibuje mnoho věcí zdarma. Bezplatné školství, zdravotnictví, jistotu ve stáří... „Chceme bezplatné školství. Ale to neznamená, že by ho měl mít zdarma i ten, kdo notoricky opakuje ročníky. Těm dejme penalizační poplatky,“ hlásá Mynář.

SPOZ podle Mynáře věří, že je myšlenka bezplatného zdravotnictví reálná. „Chceme zvýšit DPH na 25 procent a snížit ho naopak na potraviny a léky na deset procent. Dále také zavést čtyři daňová pásma u fyzických osob,“ vysvětluje Mynář, kde bych chtěl SPOZ získat další peníze na dotace do zdravotnictví.

Kancléř politik

Mynář také vysvětloval, proč porušil slib, že jako hradní kancléř se nebude politicky angažovat. Nově však vede kandidátku Zemanovců na Zlínsku. "Když jsem teď známou tváří, je mou povinností pomoci své straně, aby se dostala do parlamentu,“ vysvětluje proč přijal kandidaturu. Na záležitosti s ní spojené si údajně bere neplacené volno.

O Miroslavu Šloufovi

Miroslav Šlouf, kterého vyřadila SPOZ čela z kandidátky v Praze o Mynářovi říká, že mu jde o vliv, moc a peníze. Zlobí se na sebe, že ho špatně vychoval. „Načerpal jsem od něj spoustu zkušeností," potvrzuje Mynář částečně svůj žákovský postoj k Šloufovi.

Z kandidátky byl nicméně vyhozen prý kvůli neuspokojivému výsledku v komunálních volbách. Z kandidátky v plzeňském kraji zase strana odsunula jedničku Ditu Portovou. „Napodruhé se prostě do parlamentu dostat musíme,“ zdůraznila si podle Mynáře SPOZ ve všech krajích a vybírá do čela co možná největší osobnosti.

ebr

Najdete na Lidovky.cz