Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mynář s Tvrdíkem do Číny neodletěli. Dnes je významný akt, odůvodňuje Ovčáček

Česko

  13:15
PRAHA - V těchto dnech měli v Číně prohlubovat česko-čínské byznysové vazby. Na starost měli dokonce přípravu jednání ve městě I-wu. Kancléř prezidenta Vratislav Mynář a reprezentant čínských investic v Česku Jaroslav Tvrdík ovšem s podnikatelskou delegací do říše středu podle informací serveru Lidovky.cz nakonec neodletěli.

Jaroslav Tvrdík. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Jsem si jistý, že tam nejsou ani pan Tvrdík, ani pan Mynář,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků. „Pan Mynář (neodletěl) pravděpodobně z důvodu, že dochází ke jmenování premiéra a má být na Hradě. Proč se rozhodl pan Tvrdík, že nakonec nepoletí, netuším,“ doplnil Havlíček.

Podle hradního mluvčí Jiřího Ovčáčka je jediným důvodem, proč prezidentův kancléř svou cestu na východ zrušil, skutečně jmenování Andreje Babiše (ANO) podruhé předsedou vlády. „Dnes nás čeká významný ústavní akt,“ napsal ve středu serveru Lidovky.cz v SMS zprávě. Jaroslav Tvrdík na dotazy redakce nereagoval.

Do čínského I-wu přesto pod vedením náměstka ministra průmyslu a obchodu Eduarda Muřického odcestovala delegace složená ze zástupců Hospodářské komory, Asociace malých a středních podniků, Svazu průmyslu a dopravy nebo organizací Czechinvest a CzechTrade. Projednávat mají příležitosti pro české firmy týkající se nové Hedvábné stezky.

Podle oficiálního dopisu, který získaly LN, se Mynář s Tvrdíkem chystali oznámit na zasedání čínsko-českého centra pro spolupráci, že protějškem čínských státních úřadů pro společné projekty v rámci nové Hedvábné stezky bude ministerstvo průmyslu a obchodu. Jednat chtěli rovněž s vládou Šanghaje o účasti prezidenta Miloše Zemana na listopadovém Expu. Tento úkol tak patrně připadne někomu jinému.

Asociace proti Mynářovi s Tvrdíkem

Proti tomu, že měla být dvojice Vratislav Mynář – Jaroslav Tvrdík součástí české delegace, se koncem května ohradil Svaz průmyslu (SP ČR) a dopravy i Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR).

„Pokud jde o otázku vedení české delegace kancléřem Mynářem, mají SP ČR a AMSP ČR negativní stanovisko a konstatují, že jejich partnerem je v této spojitosti pouze ministerstvo průmyslu. Zcela negativní stanovisko mají i k účasti J. Tvrdíka na jednání v Yiwu (I-wu),“ píše se v dopisu, které mají LN k dispozici. Dokument ale do prezidentské kanceláře neodešel. Situace se prý vyřešila.

„Smyslem bylo deklarovat, že pro nadresortní čínskou agenturu NDRC (zástupce čínské strany při vyjednávání o investicích - pozn. red.) by mělo být jediným partnerem ministerstvo průmyslu. Respektujeme, že Česko-čínská komora bude dalším místem, se kterým lze investiční projekty konzultovat, ale nikoliv vedoucí organizací pro diskusi o čínských investicích v České republice,“ vysvětlil Karel Havlíček, předseda AMSP.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...

Mohlo by vás zajímat