Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
15. března 2018 14:38, aktualizováno  16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář a Nejedlý odletěli s Tvrdíkem do Číny. Zjistit, co se stalo se Zemanovým poradcem

Martin Nejedlý a Vratislav Mynář na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Nejedlý a Vratislav Mynář na archivním snímku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Pražský hrad vyslal do Číny ověřit informace o zadržení šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga kancléře Vratislava Mynáře a dalšího prezidentova poradce Martina Nejedlého. ČTK to ve čtvrtek potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle serveru Neovlivní.cz, který na cestu upozornil, je s nimi i Jaroslav Tvrdík, místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company. Mluvčí CEFC Group (Europe) Company Pavel Bednář nechtěl na dotaz o cestě Tvrdíka do Číny reagovat. Podle Neovlivní.cz je tak údajné zadržení poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga, který stál v čele CEFC, zjevně vážnější, než se zdálo. Delegace se má vrátit zpět do Česka do konce týdne.

Letadlo s VIP pasažéry mělo podle informací serveru odstartovat z pražského letiště v Ruzyni v úterý odpoledne. Zpátky v Praze mají být koncem týdne.

Jie Ťien-ming měl být v Číně zadržen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zadržení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality.

Muž zůstává poradcem prezidenta

CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga také jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím stále zůstává, podle Hradu Zeman s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny.

Podle analytiků ze Sinopsis, projektu Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a AcaMedia, bude zajímavé s jakými informacemi se česká delegace vrátí. „Předseda Jie Ťien-ming a CEFC má v zásadě dva problémy,“ sdělila Anna Zádrapová ze Sinopsis. Jeden z nich je podle ní relativně rutinní, a to zadluženost firmy u státních finančních institucí, především Čínské rozvojové banky. 

„Druhým, potenciálně závažnějším, je pokračující vyšetřování korupčních aktivit v Africe,“ dodala. Podle americká prokuratury nejsou společnost CEFC ani Jie Ťien-ming v tuto chvíli předmětem vyšetřování. Soud v New Yorku podle The New York Times nicméně nedávno zapojil do případu speciální vyšetřovatele, kteří se mají zabývat novými důkazními materiály klasifikovanými jako tajné, uvedl Sinopsis.

„Jsme svědky různých spekulací, z čínské strany jsme doposud neobdrželi oficiální potvrzení toho, že byl zadržen. Pokud budeme mít v rukou toto oficiální potvrzení, budeme samozřejmě konat,“ naznačil v úterý Ovčáček další postup Zemana.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Bývalý generální tajemník Komunistické strany Československa Miloš Jakeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

Bývalý generální tajemník Komunistické strany Československa Miloš Jakeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Bývalý generální tajemník Komunistické strany Československa Miloš Jakeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?