Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Myš jde za modrým světlem

Česko

Dejte sbohem laseru - to je hlavní slogan, kterým se prezentuje nově příchozí technologie pro snímání pohybu myši. Můžeme se těšit na skutečnou revoluci?

Důvod, proč přijít s novou technologií, leží podle vyjádření Microsoftu ve stále větší oblibě notebooků. S nimi lidé pracují na nejrůznějších místech: ve vlaku, berou si je do postele či na jiná roztodivná místa, kde není dost prostoru pro pořádnou podložku a uživatel, který se nechce spokojit s používáním touchpadu nebo trackpointu, tak může mít problémy. Optickým myším velmi často vadí lesklé povrchy, laseroví nástupci, kteří tento problém odstranili, zase nezřídka selhávají na nerovných površích.

Oba problémy by měla odstranit nově uvedená technologie BlueTrack. Ta využívá světla modré diody, které osvítí zhruba čtyřikrát větší plochu než současné optické myši, což má zajistit nejenom lepší spolupráci s různými druhy povrchů, ale i větší odolnost proti zašpinění snímače. Nový druh snímače by tak neměl selhávat ani na materiálech, jako jsou saténová povlečení, koberce nebo žulová deska stolu. Přesto však má i tato technologie své limity - nefunguje například na čirém skle nebo zrcadlově lesklých površích.

Dvě myši na úvod Technologie si svou komerční premiéru odbude ve dvou modelech - Explorer Mouse a Explorer Mouse Mini, které se začnou prodávat během října tohoto roku. Rozlišení senzoru je 1000 dpi, což je výrazně méně, než mají současné špičkové laserové myši. Novinka se tak skutečně hodí pro použití na cestách - pro profesionální nasazení u stolních počítačů (například hraní počítačových her nebo práci s grafikou) bude potřeba počkat na vyšší rozlišení. Další parametry snímače jsou osm tisíc snímků za sekundu a maximální rychlost pohybu 1,83 m/s.

Obě dvě myši disponují bezdrátovým rozhraním na frekvenci 2,4 GHz. Microsoft v tiskové zprávě nespecifikuje, jestli jde o bluetooth nebo Wi-Fi, avšak přiložený adaptér do USB (který se dá schovat do těla myši) naznačuje, že to bohužel bude proprietární technologie. O napájení Explorer Mouse se stará AA baterie, kterou lze nabíjet na přiložené základně. Na jedno nabití má myš vydržet až tři týdny. Menší model tuto nabíječku postrádá.

Nakolik modré podsvícení spodního okraje myši přispívá k její větší atraktivitě, můžete odhadnout sami podle úrovně svého estetického cítění. Ceny myší byly stanoveny na osmdesát dolarů (respektive šedesát za menší model).

Myš vznikla jako indikátor Za vynálezem myši stojí Douglas Engelbart ze Stanfordského výzkumného institutu. První pokusy proběhly už v roce 1963, o sedm let později byl vynález patentován jako „indikátor X-Y polohy pro zobrazovací systémy“.

První prototypy používaly pro snímání pohybu dvě na sebe kolmá kolečka. V sedmdesátých letech nahradila tento systém kulička, jejíž pohyb se přenášel na dvě navzájem kolmé hřídele, které se kuličky dotýkají. To umožnilo počítačové myši pohyb v libovolném směru. Optické myši je osmadvacet První optická myš spatřila světlo světa již v roce 1980, vyžadovala však speciální podložku s natištěnou mřížkou.

V roce 1998 byla představena první myš využívající laser, masivnějšího rozšíření se dočkala až o šest let později. Uvedení technologie BlueTrack je tak dalším vývojovým krokem v oblasti optického snímání polohy.

O autorovi| ONDŘEJ POHL, Autor je vedoucí sekce Svět techniky serveru Lidovky.cz

Autor: