Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mynář tvrdí, že bere 120 tisíc měsíčně. Ale čistého. Plat má jako premiér

Česko

  14:47aktualizováno  19:18
PRAHA - Je to další z hradních mystifikací. Vratislav Mynář po dvou letech slavnostně zveřejnil svůj plat hradního kancléře. Prý bere zhruba 120 tisíc korun měsíčně včetně odměn. Jak ale zjistil server Lidovky.cz, Mynář přiznal jen takzvaný čistý plat. Jeho hrubý příjem dosahuje pomalu stejné částky, jako bere například český premiér.

Vratislav Mynář foto: MAFRA - Tomáš Krist

Hradní kancléř Mynář bere plat 120 000 korun měsíčně

„Můj základní plat je necelých 80 tisíc korun, a když k tomu připočtu kvartální odměny, které jsou variabilní, tak plat dělá téměř 120 tisíc korun. Je to nejvyšší úřednický plat na Hradě,“ řekl kancléř v rozhovoru pro Deník. Obvykle se pod takovým vyjádřením skrývá informace o hrubém platu. U Mynáře jde však o čistý příjem. 

Bere skoro stejně jako premiér

Jak totiž vyplývá z Mynářovy žádosti adresované ochráncům soukromí, kterou má server Lidovky.cz k dispozici, jedná se jen o částky takzvaného čistého platu. Mynářův průměrný - čistý - měsíční plat činí 78 388 korun. K tomu dostává průměrně 41 248 korun na odměnách, ovšem opět čistého. „Průměrný čistý měsíční příjem v Kč u Vedoucího Kanceláře prezidenta republiky činí 119 636,“ stojí v dokumentu.

Platy úředníků

Mynářem odtajněný měsíční příjem ve výši 120 tisíc korun tak ve skutečnosti činí mnohem více. „Pro potřebu zjištění výše hrubého platu cca je možnost použití koeficientu 1,4,“ poradil sám Mynář ochráncům dat ve své žádosti.

Takže trocha hradní matematiky: 119 636 krát 1,4 se rovná 167 490,4 korun. Pro srovnání: Bohuslav Sobotka má ve funkci premiéra České republiky nárok na 150 100 korun hrubého měsíčně a k tomu ještě náhrady ve výši 19 200.

Mynář se k výši svého platu vyjádřil i v pátek večer v České televizi v pořadu Interview ČT 24. A opět vypustil neúplnou informaci. „Beru přibližně 110 tisíc hrubého,“ řekl Mynář. Před tím však upozornil, že přesnou výši svého nezdaněného příjmu nezná. Ví prý pouze to, jaká částka mu chodí na účet. Hradní kancléř mluvil pouze o svém základním platu. O odměnách se nezmínil.

Mynář údaje zveřejnil až poté, co obdržel kladné stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten požádal o potvrzení, že za zveřejnění platu mu nehrozí sankce. Více než dva roky ve funkci totiž Mynář tvrdil, že kvůli stanovisku hradních právníků nemůže informace o tom, kolik měsíčně bere, zveřejnit. Což bylo ovšem naprosto v rozporu s judikáty Nejvyššího správního soudu. Nadto: hradní kancelář - ještě v době Václava Klause - jeden soudní spor o zveřejňování platů prohrála a musela informace odtajnit. Když nyní padl i poslední argument a ochránci dat mu dali svolení, poskytl Mynář informaci Deníku. Redakce, které o data usilovala dlouhodobě (mimo jiné i server Lidovky.cz), vynechal.

ODPOVĚĎ OCHRÁNCŮ DAT:

Tajnosti ohledně platu přitom není jediná kauza Vratislava Mynáře. Dlouhodobě čelí kritice také kvůli tomu, že otálel s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu, kterou stále nemá (VÍCE čtěte ZDE). Na podzim loňského roku na sebe zase upozornil podezřele levným nákupem vily v pražských Strašnicích. Tu koupil za 5,5 milionu korun od advokáta lobbisty Romana Janouška (VÍCE čtěte ZDE).

Kauzy Vratislava Mynáře

Vratislav Mynář otálí s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu

Vratislav Mynář kupuje podezřele levnou vilu od Janouškova odvokáta

Vratislav Mynář odmítá zveřejnit svůj plat

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!