Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Je to sabotáž, naštval se právník a podal na Mynáře trestní oznámení

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář | foto: Česká pozice

PRAHA Vratislavu Mynářovi se nemusí jeho zatvrzelost vyplatit. Kancléř prezidenta i přes soudní rozhodnutí už déle než rok odmítá zveřejnit, jaký plat ve své hradní funkci pobírá. Proto nyní pražský právník podává na Mynáře trestní oznámení. „Není to soukromý podnik, ale veřejný úřad,“ píše.

Trestní oznámení míří na samotného kancléře Vratislava Mynáře i ředitele právního odboru Václava Pelikána, a to pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

Nemůžu, brání se Mynář

  • „Nechal jsem si udělat od našich právníků posudek, který mě neujišťuje v tom, že by po mém zveřejnění platu nehrozily prezidentské kanceláři pokuty,“ tvrdil třeba naposledy pro LN hradní kancléř Vratislav Mynář.
  • Přitom mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů David Pavlát vzkázal: „Za to, že někdo zveřejní osobní údaje o sobě samém, postih od nás nehrozí,“ uvedl jednoznačně.
  • Proti tvrzení Mynáře navíc stojí i nedávné vyjádření mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka. Na otázku, proč kancléř nezveřejní svůj plat, odpověděl: „V tomto směru se prosím obraťte na pana kancléře, protože je to jeho osobní rozhodnutí,“ řekl pro Lidovky.cz.

„Jmenovaní opakovaně v rozporu se zákonem odpírali a nadále odpírají poskytnout informace o příjmech Vratislava Mynáře. Tento stav, respektive pokračování v trestném činu, trvá už více jak jeden rok,“ stojí v trestním oznámení, které má server Lidovky.cz k dispozici. Podal ho jeden pražský právník, který si nepřeje být jmenován. Redakce jeho totožnost zná. Sám několikrát žádal informace o tom, kolik si Mynář ve funkci hradního kancléře vydělává. V minulosti vymohl citlivá data i v jiných případech. 

Odvolává se přitom na Zákon o svobodném přístupu k informacím a zejména na judikaturu Nejvyššího správního soudu. Ten v květnu roku 2011 a naposledy také loni v říjnu rozhodl o tom, že platy vysoce postavených zaměstnanců placených z veřejného rozpočtu nelze utajovat.

K tématu

Dotazy se množí, přiznal Hrad

Pro ilustraci: když se informace o Mynářově platu snažil získat server Lidovky.cz, prezidentská kancelář v zamítnutí přiznala, že „dotazy tohoto druhu se v poslední době množí“. A právě o to se mimo jiné opírá aktuální trestní oznámení na Vratislava Mynáře.

Podle zmíněného právníka totiž úřad na tyto žádosti odpovídá prakticky stejně, a to aniž by věc řádně posoudil. „Lze předpokládat, že Kancelář prezidenta republiky tyto ‚množící se dotazy’ vyřizuje identicky, tedy je nezákonně a systematicky odmítá,“ stojí v trestním oznámení.

Podle něj se tak jedná o „svévolné protiprávní odpírání informací“, protože i Městský soud v Praze rozhodnutí Kanceláře prezidenta v minulosti zrušil a přikázal požadované informace zveřejnit.

Vratislav Mynář a Miloš Zeman

Právník zároveň naráží na kvalitu, s jakou jsou zamítnutí vypracována. Údajně jsou plná chyb a právních nesmyslů. „Jedná se o bezprecedentní sabotáž právního státu, sabotování plnění povinností vyplývajících pro úřední osoby z platného práva. O kvalitě rozhodnutí, kde by v textu odůvodnění rovnocenně obstálo třeba i přetištění receptu na vánoční cukroví nebo části telefonního seznamu, jakož i o porušování správního řádu, nemluvě,“ tvrdí. 

Podle jeho slov se tak Mynář dopustil trestného činu, když zneužil svého postavení a funkce. „Jako řadový referent by výsledek řízení o žádostech dle Zákona o svobodném přístupu k informacím nemohl takto ovlivnit.“ A vzhledem k tomu, že je Mynář vedoucím kanceláře, a tudíž dává pokyny, páchá tento trestný čin jako „organizátor, respektive člen organizované skupiny“.

„Jednají v úmyslu opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch. V případě Vratislava Mynáře je prospěchem možnost skrývat před veřejností majetkové poměry a znemožnění veřejné kontroly jeho příjmů, například pro posouzení, zda si může vydělat na nákup vily či zda není nadstandardně odměňován pro pomoc prezidentu republiky v předvolební kampani,“ argumentuje právník. „Stát je platí nikoli za naplňování, ale za porušování zákona,“ dodává.

DOKUMENTY: Mynář plat nezveřejní. Je to jeho osobní rozhodnutí, tvrdí Hrad

Kauzy Vratislava Mynáře

Vratislav Mynář otálí s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu

Vratislav Mynář kupuje podezřele levnou vilu od Janouškova odvokáta

Vratislav Mynář odmítá zveřejnit svůj plat

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!