Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechám si potvrdit, že plat můžu zveřejnit, slíbil Mynář. Ochránce dat ještě nepožádal

Česko

  6:00
PRAHA - Je to další ze slibů Vratislava Mynáře, který plní jen velmi obtížně. Před měsícem hradní kancléř prohlásil, že si od ochránců dat nechá písemně potvrdit, že mu za zveřejnění platu nic nehrozí. Zatím tak ale neučinil. Co ho zdrželo, však neprozradil, přímé odpovědi se vyhýbá.

Hradní kancléř Vratislav Mynář. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Získat informace od hradního kancléře není snadné. Telefon obvykle nezvedá. Na sms-otázky s dotazy, jaké kroky ke zveřejnění svého příjmu podnikl, obvykle nereaguje. Server Lidovky.cz se už tři týdny snaží zjistit, zda splnil svůj slib a požadal úřad o svolení ke zveřejnění své gáže. 

K tomu se Mynář zavázav v rozhovoru pro Blesk na konci února: „To jsem se dozvěděl hlavně z médií, že by to nebyl problém (zveřejnit mzdu, pozn. red.), a jsem za to rád, ale už jsem se z médií dozvěděl tolik informací, které nebyly pravdou, že si to nechám potvrdit písemnou formou,“ uvedl Mynář.

„Pro mě důležité informace“

Po několikadenním naléhání se Mynář nejprve omluvil, že je na návštěvě kraje a že nemůže mluvit. „Když jsem na jednání v kraji, není příliš prostor pro volání, nehledě na to, myslím, že to důležité jsem vám již řekl,“ reagoval kancléř.

Na otázku, kdy ochránce dat o stanovisko požádá, ale neodpověděl. „V momentě, kdy budu mít veškeré pro mě důležité informace, tak svůj plat zveřejním. Nicméně vás ujistím, že to nebudete vy, komu to první řeknu,“ napsal Mynář. Na poslední dotazy už nereagoval vůbec a neupřesnil ani, co konkrétně myslí „důležitými informacemi“.

Ani ochránci dat zatím dotaz od Mynáře neobdrželi. „Dotaz od pana Vratislava Mynáře dosud nepřišel,“ potvrdil mluvčí David Pavlát s tím, že úřad případným zájemcům poskytuje takzvané konzultace v oblasti ochrany osobních údajů. Ty jsou bezplatné. Už dříve přitom pro server Lidovky.cz uvedl, že Mynář se za zveřejnění vlastního platu sankce bát nemusí (VÍCE čtěte ZDE).


Že zaměstnanci Hradu mohou platy klidně zveřejnit, řekl při návštěvě Spojených arabských emirátů také prezident Miloš Zeman. „Nemám žádný problém s tím, aby kterýkoli pracovník Kanceláře prezidenta republiky svůj plat zveřejnil,“ prohlásil tehdy. Jeho slova vyslyšel hradní mluvčí Jiří Ovčáček, přestože i on sám nejprve tvrdil, že mu to zakazují hradní právníci. 

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček

Vzhledem k tomu, že za loňský rok byl Ovčáček vůbec nejcitovanějším mluvčím na zpravodajských serverech (VÍCE čtěte ZDE), objevila se na internetu dokonce petice za zvýšení jeho platu. „Už před lednovou mediální ofenzívou prezidenta republiky Miloše Zemana byl Jiří Ovčáček nejcitovanějším mluvčím. To je už samo o sobě úctyhodný výkon, protože doposud to býval policejní mluvčí. Ale od počátku roku je pracovní tempo mluvčího hradu zcela nesnesitelné,“ napsal autor petice Strýček Mezon a požádal prezidenta Zemana, aby mluvčímu přidal.

„Vážený pane prezidente, to, co zakouší Váš zaměstnanec pan Ovčáček není k vydržení. Prosíme, zvyšte mu už alespoň okamžitě plat, když už mu nechcete ubrat práce. A nebojte se, nikdo se to stejně nedozví - hrad totiž, jako jeden z posledních státních úřadů nadále tají platy svých zaměstnanců,“ uvedl organizátor.

Kauzy Vratislava Mynáře

Vratislav Mynář otálí s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu

Vratislav Mynář kupuje podezřele levnou vilu od Janouškova odvokáta

Vratislav Mynář odmítá zveřejnit svůj plat


Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...