7. února 2015 19:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vratislav Mynář: Jsem honěným kancléřem

Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář. | foto: Richard CortésLidové noviny

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář nechce zveřejnit své majetkové přiznání kvůli tomu, že část svého podniku prodává mezinárodním firmám. Smlouvy prý totiž obsahují doložku o mlčenlivosti a mohl by tak prý uškodit sám sobě.

,,Pokud prodávám část svého podniku v rámci mezinárodních společností, smlouvy jsou připravovány mezinárodními advokátními kancelářemi. Každá smlouva obsahuje doložku o mlčenlivosti. Dokážu si představit, že kdybych některou z těchto částí zveřejnil, partneři z dané smlouvy by mě mohli zažalovat a chtít po mně náhradu škody.“ vysvětlil kancléř v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Kancléř tvrdí, že veškerý jeho majetek už doložil Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) a čeká na závěr bezpečnostní prověrky, která však trvá více než rok. 

Podobný argument  použil Mynář už dříve, když vysvětloval, proč nechce zveřejnit svůj plat v prezidentské kanceláři. Tehdy uvedl, že by to velice rád udělal, ale nedovoluje mu to stanovisko Úřadu na ochranu osobních údajů. Jeho zaměstnavatel by prý dokonce mohl dostat pokutu. Úřad ale vzápětí kontroloval prohlášením, že dotčená osoba o sobě samozřejmě může zveřejnit vše co chce. 

Mynář přitom jako představitel Strany práv občanů - Zemanovců podporoval zavedení majetkových přiznání pro státní činitele.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí NBÚ Radek Holý pro Lidovky.cz uvedl, že vyřízení bezpečnostní prověrky na stupeň „přísně tajné“ trvá devět měsíců. Zpravidla se však délka řízení mění podle toho, jak prověřovaná osoba s úřadem spolupracuje a poskytuje všechny potřebné informace.

,,V případě, že bych prověrku nedostal, s velkou pravděpodobností bych odstoupil.“ řekl v rozhlasovém pořadu. 

Pozice Vratislava Mynáře je kvůli nezveřejněného majetkového přiznání oslabena, on sám to však cítí jinak: ,,Nejsem oslabeným kancléřem. Jsem honěným kancléřem,“ řekl.

Mynářova vila

Rozruch kolem Vratislava Mynáře způsobila také jeho nedávná koupě vily ve Strašnicích, kterou mu za 5,5 miliónů korun prodal advokát lobbista Roman Janoušek. Kancléř tvrdí, že vilu zaplatil z prostředků vydělaných ještě před tím, než nastoupil do funkce. 

Kateřina Golasovská, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!