16. ledna 2015 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář má v Praze dva domy, přesto bydlí za 16 tisíc v hradním bytě

Hradní kancléř Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní kancléř Vratislav Mynář. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Kancléř Vratislav Mynář sice vlastní kousek od Hradu nově rekonstruovanou nemovitost, využívá však dotované bydlení od Správy Pražského hradu, kde za téměř stometrový byt platí 16 870 Kč.

I když má Mynář k dispozici nově opravený středověký dům na Malé Straně, který v roce 2006 koupil částečně od restituenta a částečně od města za 12 milionů, stejně využívá byt blízko zámeckých schodů pronajímaný Správou Pražského hradu. Navíc za něj jako zaměstnanec prezidenta platí na pražské poměry malý nájem - 143,61 Kč za metr čtvereční. To je při rozloze 99,54 m2 po zaokrouhlení 14300 korun. Podle informací serveru Blesk.cz nájem se všemi poplatky činí 16 870 Kč.

Mynář začal budoucí kancléřův byt rekonstruovat den poté, co byl uveden do funkce. Opravy měly podle MF Dnes stát 1,5 milionu. Jejich součástí bylo podle deníku broušení parket, nová koupelna a instalace moderní kuchyně. V červenci 2013 se navíc dokončila rekonstrukce kancléřovy kanceláře a několika přilehlých místností.

Byt přitom Mynář dlouho využívat neplánoval. „Mám v Praze na Jánském vršku dům a byt, nehodlám se stěhovat a platit drahý nájem,“ řekl Mynář v roce 2013 pro deník Aha!.

Mynář ale nemá v domě pronajímaném Hradem oproti ostatním zaměstnancům nižší nájem. Stejnou sazbu za metr čtvereční platí například ředitel Zahraničního odboru Hynek Kmoníček. Ten obývá byt o velikosti 114,62 metrů čtverečních.

Před Mynářem bydlel v domě poblíž zámeckých schodů tajemník bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl.

Podezřelý nákup vily

Kancléř koupil v prosinci 2014 podezřele levně vilu v pražských Strašnicích. Za 5,5 milionu mu ji prodal advokát Vít Široký, který obhajuje mimo jiné lobistu Romana Janouška. Široký nemovitost získal od virtuální firmy Harengil za 5,1 milionu. Posudek z roku 2011 však cenu domu odhaduje na 13,4 miliony (více ZDE).

ČTĚTE TAKÉ:

Mynář doposud nebyl schopen vysvětlit, jak si dům vytipoval. „Pana doktora neznám, viděl jsem ho pouze jednou při podpisu smlouvy,“ řekl Mynář v rozhovoru pro Českou televizi. Kancléř argumentoval, že pořizovací cena je adekvátní, protože se musí vila za velkou částku rekonstruovat.

Hrad odhaduje, že by se mělo jednat o 10 až 15 milionu korun. Podle posudku, který má server Lidovky.cz k dispozici, jde ale o částku třetinovou - 4,7 milionu za interiér a další zhruba milion na zkultivování exteriéru (více ZDE).

jzlJakub Zelenka

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…