Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Posudek z roku 2011 cení Mynářovu strašnickou ‚ruinu‘ na 13,4 milionu

Mynářova vila | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mynářova vila | foto: Lidovky.cz/ Michal Šula

PRAHA Znalecký posudek z roku 2011 nabourává argumentaci Vratislava Mynáře a Janouškova advokáta Víta Širokého, že cena 5,5 milionů za novou kancléřovu vilu odpovídá jejímu údajně zanedbanému stavu. Jak ale zjistil server Lidovky.cz, před čtyřmi lety byla hodnota domu odhadnuta na více než třináct milionů korun.

Tajemné společnosti Harengil (více ZDE) se povedl extrémně nevýhodný obchod. Na prodeji budoucí kancléřovy nemovitosti Janouškovu advokátovi Vítu Šiřokému prodělala  miliony korun.

Jak se měnila cena Mynářovy vily?

(v mil. korun)

2004
8,9
2005
8,25
2011
13,4
2013
5,1
2014
5,5

Právě do této firmy v roce 2011 vložil strašnickou nemovitost podnikatel Radek Luňák, který ji koupil od pražského magistrátu v­ roce 2004 za 8,1 milionu korun. (Luňák v minulosti prodával pozemky pražským politikům v čele s Tomášem Hrdličkou). Spolu s vilou od něj firma formou nepeněžitého vkladu získala byt na pražských Vinohradech s dvěma garážemi. Výměnou za navýšení kapitálu dostal Luňák podíl v Harengilu.

ČTĚTE TAKÉ:

Na určení hodnoty si firma Harengil pořídila znalecký posudek od společnosti Apogeo Esteem. Ze zápisu v obchodním rejstříku je pak možné vyčíst, že ten stanovil celkovou cenu všech nemovitostí na více než 24 milionů.

Posudek, který mají Lidovky.cz k dispozici, pak rozklíčovává celkovou cenu na jednotlivé položky. A ukazuje, že společnost Harengil, v níž mezi lety 2012 až 2014 působil Luňák v představenstvu, uzavřela špatný obchod.

K výpočtu tržní ceny bylo použito celkem šest nemovitostí s podobnými parametry jako má Mynářova vila. „Hodnota Nemovitosti 1 (dnešní Mynářova vila –­pozn. red.) stanovená porovnávací metodou činí po zaokrouhlení na 13 400 000 Kč,“ píše se v 54stránkovém dokumentu z jara 2011. Širokému ji ovšem počátkem roku 2013 prodává za pouhých 5,1 milionu korun.

Jak padala cena Mynářovy vily? Podívejte se na podrobnou grafiku grafiku.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Při stanovení hodnoty se vycházelo z reálných nabídek realitního trhu z roku 2011 a v posudku bylo přihlédnuto i k technickému stavu objektu. „Při porovnávání byly vzaty v úvahy specifika a omezení námi oceňované nemovitosti pomocí korekčních koeficientů, především fakt, že Nemovitost 1 je nutno před řádným užíváním rekonstruovat,“ píše se v dokumentu.

I když byla vila ve špatném stavu, posudek vypichuje jako hlavní přednost nemovitosti velmi dobrou lokalitu s dostupností MHD a „bezproblémové sociální složení obyvatel v okolí“.

Exkluzivnost Strašnic dokazuje například cena samotného pozemku. „Pozemky jsou v cenové mapě stavebních pozemků uvedeny s cenou 6 660 Kč za metr čtvereční,“ píše se v materiálu. Jen parcela by tak stála 3 942 720 Kč.

Že cena 6 660 Kč není přestřelená, potvrzuje i odhad od prezidenta Asociace realitních kanceláří Jaroslava Novotného. Ten tvrdí, že se v lokalitě cena za metr čtvereční pozemku nyní nepohybuje pod 5 tisíc korun.

Stanovení tržní hodnoty Mynářovy vily z roku 2011.

Stanovení tržní hodnoty Mynářovy vily z roku 2011.

Stanovení tržní hodnoty Mynářovy vily z roku 2011.

Stanovení tržní hodnoty Mynářovy vily z roku 2011.

Stanovení tržní hodnoty Mynářovy vily z roku 2011.

Stanovení tržní hodnoty Mynářovy vily z roku 2011.

Ve vile nějaký čas nikdo trvale nebydlel a podle posudku byla v­ neobyvatelném stavu. Drobné úpravy však byly za tu dobu provedeny. „Nově byly rozvedeny rozvody elektřiny a­ vody,“ prozrazuje posudek.

Adekvátní cena?

„Jsem s obchodem spokojen, i s ­kupní cenou a její výší, která je zpochybňována. Myslím, že odpovídá realitě,“ tvrdil Široký pro Českou televizi.

I podle Mynáře byla cena adekvátní. „Do vily nebyla investována ani koruna a za deset let velmi výrazně zchátrala. Nevím, co je na tom k vysvětlování. Bude nutná totální rekonstrukce při zachování obvodového zdiva. V ten moment se mi cena nezdá vůbec nízká,“ hájil kancléř svůj nákup stavem objektu.

Jak padala cena Mynářovy vily? Podívejte se na podrobnou grafiku grafiku.
Nákres Mynářovy vily ze znaleckého posudku společnosti Kopprea.
Kancléř Vratislav Mynář je přesvědčen, že za vilu zaplatit dost. „Koupil jsem...
Prezident Miloš Zeman podle Mynáře o nákupu vily ví. „Pana prezidenta informuji...

Podle odborníků je přitom téměř nemožné, aby vila i s pozemkem ztratila ze své ceny téměř 8 milionu. „Ten propad ceny je teoreticky možný, pokud by ta stavba téměř zanikla, nebo se měla zdemolovat z důvodu třeba nějakého požáru. Tu nemovitost konkrétně neznám, ale takový pokles je v běžném režimu málo pravděpodobný,“ míní prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Nákup vily bude muset kancléř obhájit mimo jiné před Národním bezpečnostním úřadem, u nějž má zažádáno o bezpečnostní prověrku. A to už od Vánoc 2013.

Jak ale uvedla MF Dnes, Mynář dodal všechny podklady teprve na sklonku loňského roku a ­dokonce mu hrozilo, že bude celý proces udělování prověrky zastaven. Podle deníku o tomto zdržení navíc netušil prezident Miloš Zeman.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!