Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úřad na ochranu dat: Ať Mynář klidně svůj plat zveřejní, nic mu nehrozí

Česko

  5:00
PRAHA - Kancléř Vratislav Mynář o další stupeň povýšil informační barikádu, kterou buduje kolem prezidentského úřadu. Nejnověji odmítá odtajnit i svůj vlastní plat. Ohání se přitom neexistujícím posudkem. A dokonce i jindy tajnůstkářský a opatrný Úřad na ochranu osobních údajů mu vzkazuje, že opravdu nic nebrání tomu, aby informace o vlastních příjmech zveřejnil.

Vratislav Mynář. foto: Richard CortésLidové noviny

„Za to, že někdo zveřejní osobní údaje o sobě samém, postih od nás nehrozí,“ uvedl jednoznačně mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů David Pavlát.

Vše vyvolala otázka v pondělním rozhovoru LN, proč Mynář nezveřejní alespoň svůj plat, když odmítá odhalit příjmy zaměstnanců kanceláře jako celku. „Nechal jsem si udělat od našich právníků posudek, který mě neujišťuje v tom, že by po mém zveřejnění platu nehrozily prezidentské kanceláři pokuty,“ tvrdil kancléř v interview, které se točilo kolem jeho majetkových poměrů (mimo jiné mluvil i o podezřelém nákupu vily v pražských Strašnicích).

Tajit, tajit, tajit

Mynář nejnovějším výrokem posunul laťku netransparentnosti ještě výš. Dosud argumentoval tím, že údaje o svých kolezích zveřejnit nemůže, neboť prezidentské kanceláři hrozí pokuta od Úřadu na ochranu osobních údajů. Ten uložil peněžitou sankci pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové za to, že zveřejnila údaje o platech všech svých podřízených bez rozdílu, tedy i pomocného personálu.

Jak dokládá aktuální reakce úřadu na ochranu informací, v případě vlastního platu je podobná obava naprosto zbytečná. Ale nejen to. Nesedí ani Mynářovo tvrzení o interní expertize, která mu to zakazuje. Nejde totiž přímo o posudek.

„Posudek, který má pan kancléř na mysli, představuje dnes již soustavu správních rozhodnutí, kterými Kancelář prezidenta republiky v souladu se zákonem odmítla žádosti o sdělení výše platů vedoucích zaměstnanců,“ reagoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na žádost serveru Lidovky.cz, aby onen posudek zveřejnil.

Jenže ani ve správních rozhodnutích se nepíše nic o tom, že Mynář nemůže zveřejnit vlastní plat. Naopak. „Informace o výši platu je osobním údajem a kancelář jej může poskytnout pouze se souhlasem dotčené osoby. Takový souhlas však nebyl dotčenou osobou udělen,“ stojí v listopadovém odmítnutí (projděte si reakci Hradu v galerii dokumentů).

Hrad odmítá zveřejnit platy.

Jinými slovy: pokud by Mynář skutečně chtěl, svůj plat může zveřejnit i podle „posudku“ vlastních, hradních právníků. „Je to rebelie. Lžou, jako když tiskne,“ okomentoval přístup prezidentské kanceláře k žádostem o zveřejňování informací Oldřich Kužílek, spoluautor informačního zákona. „Je to, jako kdyby si vymysleli jakékoliv jiné tvrzení a dali ho s razítkem na papír. Mohou pak klidně napsat: u Křivoklátu v lese nerostly čirůvky, proto vám tu informaci nemůžeme poskytnout,“ dodal Kužílek, jinak poradce pro otevřenost veřejné správy z neziskové organizace Otevřená společnost.

Ředitel a kancléř

Všechny žádosti o informace přitom v poslední štaci končí na Mynářově stole. Jeho poslední rozhodnutí o nezveřejnění má necelé dvě stránky. Tvrdí v něm, že veřejný zájem na odtajnění je vyšší u ředitele základní školy než u jeho spolupracovníků. „Zveřejnění platu má jiný dopad provázený rizikem zneužití v případě ředitele základní školy Lhota u Vsetína a jiný v případě zaměstnanců kanceláře prezidenta republiky,“ napsal do stanoviska například.

Hrad odmítá zveřejnit platy.

Judikáty ale hovoří opačně: na informace o platech vrcholných státních úředníků mají daňoví poplatníci právo. Ostatně, Hrad už jeden soudní spor o data o platech prohrál. Mynářův předchůdce musel v roce 2012 vydat informace o tom, kolik na Hradě vydělával Klausův vicekancléř Petr Hájek a prezidentský tajemník Ladislav Jakl. A mimochodem, dodnes Hrad dluží odpověď na to, kolik kancelář zaplatila za tento prohraný soudní proces.

Co přesně Mynář v rozhovoru LN řekl?

LN: Patrně narážíte na případ vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové, která zveřejnila plat svůj i podřízených a dostala pokutu. Neptám se na plat všech zaměstnanců kanceláře, ale jen a pouze na ten váš. Tam žádný takový precedent neexistuje. Proč to tedy nechcete říct?
Nechal jsem si udělat od našich právníků posudek, který mě ne ujišťuje v tom, že by po mém zveřejnění platu nehrozily prezidentské kanceláři pokuty.

LN: A nebylo by i pro voliče dobrým signálem, kdybyste uveřejnil svůj plat a riskoval případnou pokutu? Nebylo by to transparentnější?
Každá mince má dvě strany. Jedna to ocení, druhá nás bude kritizovat, že hazardujeme s penězi od daňových poplatníků.

LN: Stejně tomu nerozumím. Jak může zveřejnění vašeho platu ohrozit celou prezidentskou kancelář? Kdo vlastně vypracoval onen posudek, na který se odvoláváte?
Ano, takový posudek mám. Je od našeho právního oddělení.

Autoři: , ,

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...