Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úřad na ochranu dat: Ať Mynář klidně svůj plat zveřejní, nic mu nehrozí

Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář. | foto: Richard CortésLidové noviny

PRAHA Kancléř Vratislav Mynář o další stupeň povýšil informační barikádu, kterou buduje kolem prezidentského úřadu. Nejnověji odmítá odtajnit i svůj vlastní plat. Ohání se přitom neexistujícím posudkem. A dokonce i jindy tajnůstkářský a opatrný Úřad na ochranu osobních údajů mu vzkazuje, že opravdu nic nebrání tomu, aby informace o vlastních příjmech zveřejnil.

„Za to, že někdo zveřejní osobní údaje o sobě samém, postih od nás nehrozí,“ uvedl jednoznačně mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů David Pavlát.

Vše vyvolala otázka v pondělním rozhovoru LN, proč Mynář nezveřejní alespoň svůj plat, když odmítá odhalit příjmy zaměstnanců kanceláře jako celku. „Nechal jsem si udělat od našich právníků posudek, který mě neujišťuje v tom, že by po mém zveřejnění platu nehrozily prezidentské kanceláři pokuty,“ tvrdil kancléř v interview, které se točilo kolem jeho majetkových poměrů (mimo jiné mluvil i o podezřelém nákupu vily v pražských Strašnicích).

Tajit, tajit, tajit

Mynář nejnovějším výrokem posunul laťku netransparentnosti ještě výš. Dosud argumentoval tím, že údaje o svých kolezích zveřejnit nemůže, neboť prezidentské kanceláři hrozí pokuta od Úřadu na ochranu osobních údajů. Ten uložil peněžitou sankci pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové za to, že zveřejnila údaje o platech všech svých podřízených bez rozdílu, tedy i pomocného personálu.

Jak dokládá aktuální reakce úřadu na ochranu informací, v případě vlastního platu je podobná obava naprosto zbytečná. Ale nejen to. Nesedí ani Mynářovo tvrzení o interní expertize, která mu to zakazuje. Nejde totiž přímo o posudek.

„Posudek, který má pan kancléř na mysli, představuje dnes již soustavu správních rozhodnutí, kterými Kancelář prezidenta republiky v souladu se zákonem odmítla žádosti o sdělení výše platů vedoucích zaměstnanců,“ reagoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na žádost serveru Lidovky.cz, aby onen posudek zveřejnil.

Jenže ani ve správních rozhodnutích se nepíše nic o tom, že Mynář nemůže zveřejnit vlastní plat. Naopak. „Informace o výši platu je osobním údajem a kancelář jej může poskytnout pouze se souhlasem dotčené osoby. Takový souhlas však nebyl dotčenou osobou udělen,“ stojí v listopadovém odmítnutí (projděte si reakci Hradu v galerii dokumentů).

Hrad odmítá zveřejnit platy.

Hrad odmítá zveřejnit platy.

Jinými slovy: pokud by Mynář skutečně chtěl, svůj plat může zveřejnit i podle „posudku“ vlastních, hradních právníků. „Je to rebelie. Lžou, jako když tiskne,“ okomentoval přístup prezidentské kanceláře k žádostem o zveřejňování informací Oldřich Kužílek, spoluautor informačního zákona. „Je to, jako kdyby si vymysleli jakékoliv jiné tvrzení a dali ho s razítkem na papír. Mohou pak klidně napsat: u Křivoklátu v lese nerostly čirůvky, proto vám tu informaci nemůžeme poskytnout,“ dodal Kužílek, jinak poradce pro otevřenost veřejné správy z neziskové organizace Otevřená společnost.

Ředitel a kancléř

Všechny žádosti o informace přitom v poslední štaci končí na Mynářově stole. Jeho poslední rozhodnutí o nezveřejnění má necelé dvě stránky. Tvrdí v něm, že veřejný zájem na odtajnění je vyšší u ředitele základní školy než u jeho spolupracovníků. „Zveřejnění platu má jiný dopad provázený rizikem zneužití v případě ředitele základní školy Lhota u Vsetína a jiný v případě zaměstnanců kanceláře prezidenta republiky,“ napsal do stanoviska například.

Hrad odmítá zveřejnit platy.

Hrad odmítá zveřejnit platy.

Judikáty ale hovoří opačně: na informace o platech vrcholných státních úředníků mají daňoví poplatníci právo. Ostatně, Hrad už jeden soudní spor o data o platech prohrál. Mynářův předchůdce musel v roce 2012 vydat informace o tom, kolik na Hradě vydělával Klausův vicekancléř Petr Hájek a prezidentský tajemník Ladislav Jakl. A mimochodem, dodnes Hrad dluží odpověď na to, kolik kancelář zaplatila za tento prohraný soudní proces.

Co přesně Mynář v rozhovoru LN řekl?

LN: Patrně narážíte na případ vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové, která zveřejnila plat svůj i podřízených a dostala pokutu. Neptám se na plat všech zaměstnanců kanceláře, ale jen a pouze na ten váš. Tam žádný takový precedent neexistuje. Proč to tedy nechcete říct?
Nechal jsem si udělat od našich právníků posudek, který mě ne ujišťuje v tom, že by po mém zveřejnění platu nehrozily prezidentské kanceláři pokuty.

LN: A nebylo by i pro voliče dobrým signálem, kdybyste uveřejnil svůj plat a riskoval případnou pokutu? Nebylo by to transparentnější?
Každá mince má dvě strany. Jedna to ocení, druhá nás bude kritizovat, že hazardujeme s penězi od daňových poplatníků.

LN: Stejně tomu nerozumím. Jak může zveřejnění vašeho platu ohrozit celou prezidentskou kancelář? Kdo vlastně vypracoval onen posudek, na který se odvoláváte?
Ano, takový posudek mám. Je od našeho právního oddělení.

, ,
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...