Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

„Na bezpečnost jsme citliví“

Česko

Evropa a a Izrael odlišně vnímají bezpečnostní záležitosti, podotýká v souvislosti se švédskou aférou izraelský diplomat Boaz Rodkin, který pracuje na evropské agendě.

* LN Jak byste zhodnotil poválečné vztahy Izraele a Evropy?

V prvních 45 nebo 50 letech nezávislosti Izraele, jsme národní bezpečnost zakládali na dvou pilířích. Prvním byla armáda a další věci, které jsme dělali pro sebe. Druhým pilířem byla podpora různých zemí v různých fázích izraelské historie. Například to byla Francie do roku 1967. Poté pomoc až vlastně do dnešní doby poskytovali Američané. Nyní je izraelská bezpečnost založená i na třetím pilíři, kterým je EU. S Evropou nás spojuje nejen geografická blízkost, ale i obchod. Čtyřicet procent dovozu do Izraele pochází z EU.

* LN Evropské země se ale liší. Třeba Němci často hovoří o tom, že v Evropě jsou nejlepšími přáteli Izraele. Souhlasíte?

Ano. To je správně. Důvody jsou historické. Po rozšíření EU v roce 2004 již Němci ale nejsou sami. Jsou tu také Češi, Poláci nebo Maďaři. Myslím si, že nové členské země rozumí Izraeli lépe než ty staré. Důvodem je to, že žily pod komunistickou tyranií. Vědí, co znamená cítit hrozbu. Mají také dobré transatlantické vztahy.

* LN Mají tedy stejný přístup?

Přesně. Stejně jako Německo. Nyní je již celkově málo členských států, které by méně podporovaly Izrael a více arabské státy.

* LN Francie je ale jiný případ. Až nyní se zdá, že Nicolas Sarkozy vede více proamerickou politiku, ze které může těžit i Izrael? Třeba za Charlese de Gaulla , který byl více proarabský, tomu bylo jinak...

Vztahy se současnou vládou jsou vynikající. Ostatně největší židovská komunita v Evropě je právě ve Francii.

* LN Plynou občasná nedorozumění mezi Evropou a Izraelem z toho, že jinak vnímají pojem bezpečnosti?

Souhlasím. Žijeme v jiné situaci. V Evropě je od roku 1945 až na výjimky relativní mír. V Izraeli jsme bojovali v několika válkách. EU v bezpečnostních otázkách používá „lehkou sílu“. Náš přístup je jiný. Musíme bojovat proti terorismu. Je to otázka extremistů, kteří byli podporováni třeba z Íránu. Letos jsme třeba vedli operace v Gaze proti Hamasu. Nicméně je to nutnost, rádi bychom žili v tak mírových podmínkách, jaké máte vy.

* LN Evropu ale rozdělil například názor na bezpečnostní bariéru, kterou Izrael před pár lety postavil. Třeba severské státy byly skeptické...

Bezpečnostní bariéru jsme postavili po dvou nebo třech letech teroristických útoků v izraelských ulicích. Kdybyste navštívil Tel Aviv a Jeruzalém předtím, našel byste ulice opuštěné. Nyní již ale panuje jiná atmosféra. Za to částečně vděčíme i bariéře. Několikrát jsme zdůrazňovali, že je to bezpečnostní opatření, nikoli politické. Samozřejmě, že některé státy to viděli jinak.

* LN Stojí tedy za současným rozruchem kolem článku ve švédských novinách to, že jsou Izraelci citliví na bezpečnostní témata?

Úkolem vlády je chránit své obyvatele. Musíme být v bezpečí a musíme být citliví. Evropské vlády by také byly citlivé, kdyby v Evropě byly vlny terorismu.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....