Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Na „blob“ ve slovníku je brzy

Česko

Šéf ČSSD Jiří Paroubek se kvůli „milence“ naštval zřejmě právem, i když u soudu by s tím neuspěl. To si myslí Markéta Pravdová, vedoucí jazykové poradny Ústavu pro jazyk český.

* LN Jako slovo roku 2007 jsme vybrali slovo „blob“. Myslíte, že u nás toto slovo už zdomácnělo?

Ve slovníku ho ještě určitě nenajdeme, na to je moc brzy. Nejčastěji se s ním setkáme asi na internetu. Myslím si ale, že se určitě ujme, protože čeština je vůči anglicismům vstřícná a anglické výrazy u nás rychle zdomácnějí. Protože končí na b, máme ho tendenci skloňovat podle vzoru hrad, tedy blob bez blobu. Něco jako například notebook – ten má u nás také automaticky mužský rod.

* LN Dalším typickým slovem pro rok 2007 je termín „antiklaus“. Jak podle vás tento termín vznikl?

Tohle slovo vzniklo čistě systémově, jako opozice vůči jménu „Klaus“. Češi tvoří tato slova běžně, když se potřebují vůči něčemu vymezit. Za „anti“ se dá nalepit úplně cokoliv. Dobrý příklad je třeba Charta a anticharta.

* LN Třetím slovem je „milenka“, kvůli tehdejší aféře předsedy sociální demokracie s jeho dnes už manželkou. Má to slovo podle vás skutečně negativní význam?

Pro mě slovo milenka negativní není, já to beru čistě slovníkově. Definice tohoto slova je buď žena v milém vztahu k muži, nebo milovaná bytost. Ovšem pan Paroubek se zřejmě tehdy naštval právem, i když u soudu by s tím asi neuspěl. V jazykovém úzu se totiž s milenkami zachází většinou jako s „bokovkami“ nejen ženatých, ale vůbec všech zadaných mužů. Teoreticky by podle slovníku vaší „milenkou“ mohla být i vaše žena. Pokud ve společnosti řeknete, že máte milenku, nikoho pravděpodobně ani nenapadne, že tím myslíte vlastní manželku, ale jinou ženu, s níž máte poměr.

* LN Slov roku 2007 by se jistě daly vymyslet desítky. Napadá vás nějaké další důležité „slovo roku“?

V těchto dnech jsme například v souvislosti se vstupem do schengenského prostoru řešili „trojzemí“ a „trojmezí“. Všude v médiích se píše „trojzemí“. Volal nám však nějaký nadšenec, který dokonce psal do České televize, že by se to slovo mělo psát jako „trojmezí“. Trojzemí jsou totiž tři země. Kdežto Hrádek nad Nisou, území, kde se stýkají tři státy, by se skutečně mělo nazývat trojmezím.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!