Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Tišnově vykolejila část vlaku z Prahy do Brna, 150 lidí záchranáři evakuovali. Trať je zavřená

ilustrační snímek foto: ČTK

Tišnov (Brněnsko) - V Tišnově na Brněnsku vykolejily ve čtvrtek dopoledne poslední dva vagony rychlíku Vysočina jedoucího z Prahy do Brna. Vozy se po vykolejení nepřevrátily, řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Michaely Bothové se událost obešla bez zranění.
  10:01aktualizováno  17:09

Ve Skotsku vykolejil vlak, tři lidé zemřeli, jeden člověk se pohřešuje. Nehodu asi zapříčinil sesuv půdy

Z vlaku bylo evakuováno 150 lidí. Trať je zavřená, České dráhy zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Původně se očekávalo zprůjezdnění ještě dnes, nejdříve ale vlaky místem projedou až v pátek.

Škoda na vlaku činí podle odhadu tři miliony korun, řekl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Podle něj teprve v pátek budou moct místem projet vlaky, avšak po jiných kolejích a s dieslovými motory, protože na dotčené koleji je poškozená výhybka a také trakční vedení. „Oprava potrvá několik dní,“ uvedl Illiaš.

Příčina nehody je předmětem vyšetřování, uvedl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Došlo k takzvané vidlicové jízdě, kdy přední část předposledního vozu jela na jinou kolej než jeho zadní část. 

Záchranná služba poslala na místo čtyři posádky včetně vrtulníku. „Je to ale bez zranění. S cestujícími jsme komunikovali a nikdo nebyl ve stavu, že by vyžadoval naše ošetření,“ uvedla Bothová.

Podle mluvčího policie Bohumila Maláška jel vlak z Prahy a Havlíčkova Brodu směrem na Brno a mezi přejezdem v Předklášteří a tišnovským nádražím vykolejil. Trať vedoucí přes Vysočinu není hlavním koridorem, ten vede přes Pardubice a Českou Třebovou, přesto jde o silně vytíženou trasu.

V Tišnově na Brněnsku vykolejily 13. srpna 2020 dopoledne poslední dva vagony...
V Tišnově na Brněnsku vykolejily 13. srpna 2020 dopoledne poslední dva vagony...

Mluvčí Správy železnic Marek Illiaš řekl, že vlak projížděl sníženou rychlostí. V místě probíhají opravy. „Při průjezdu výhybkou došlo k vykolejení. Drážní hasiči se snaží vozy dát zpět na koleje. Až se tak stane, zkontrolujeme stav výhybky. Příčinu vyšetřujeme. Výši škody zatím neznáme. Určí se, až budou vlaky pryč a zkontrolují se podvozky a také výhybka,“ uvedl dopoledne Illiaš.

V posledních týdnech se stalo na železnici více nehod. Nejtragičtější byla červencová srážka vlaků u Perninku na Karlovarsku, při které zemřeli dva lidé a více než 20 se zranilo. Další tragická nehoda se v polovině července stala u Českého Brodu, kde osobní vlak narazil do zadní části nákladního expresu. Při nehodě zemřel strojvedoucí. Před dvěma dny se zase v Jihlavě srazil nákladní vlak s lokomotivou. Nikdo se nezranil, vznikla ale škoda přes sedm milionů. S vlaky se srazily i automobily, po srážce na Pelhřimovsku a Benešovsku zemřely počátkem srpna řidičky z obou vozů.

Výběr mimořádných událostí na české železnici od začátku července

4. července - V Prosenicích na Přerovsku narazil vlak do trakčního vedení. Cestovalo v něm kolem 150 lidí, nikdo nebyl zraněn. Doprava na hlavní trati mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou stála zhruba od 11:00, provoz byl plně obnoven před 19:00. Vlak stál kvůli avizované poruše na trakčním vedení, poté dostal informaci, že se může rozjet, rozjel se a spadlo na něj v nízké rychlosti trakční vedení. Na vlaku bylo poškozeno sklo a sběrač, proto nemohl pokračovat.

7. července - Dva mrtvé a 24 zraněných, z toho devět se středními a těžkými zraněními, si vyžádala čelní srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u obce Pernink na Karlovarsku. Celkem 15 lidí bylo zraněno lehce a sedm záchranáři ošetřili na místě. Jednou z obětí byl německý státní příslušník. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, zadržela jednoho ze strojvůdců, který ve stanici Pernink nepočkal na protijedoucí vlak.

10. července - V pražských Běchovicích se vpodvečer srazil rychlík s osobním vlakem bez cestujících. Několik vagonů vykolejilo, hasiči evakuovali stovky lidí. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Jeden z vlaků jel pro cestující z pendolina, které odpoledne na stejném místě srazilo a usmrtilo člověka. Na trati, která je součástí koridoru z Prahy do Ostravy, jezdily vlaky odklonem, nehoda tak v páteční špičce způsobila velké komplikace tisícům cestujících.

12. července - Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se dostal odpoledne na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda. Kvůli vyšetřování byl přerušen provoz mezi pražským Radotínem a středočeskými Dobřichovicemi, dráhy tam zavedly náhradní autobusovou dopravu.

13. července - Na trati z Chrudimi do Pardubic projel vlak na červenou. Žádná nehoda se nestala, událost se obešla bez zranění, řekl ČTK mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Kvůli vyšetřování byl provoz na dvě hodiny přerušen.

14. července - Jednu oběť na životě a 35 zraněných si vyžádalo železniční neštěstí, které se stalo večer na hlavní trati z Prahy na Kolín. Osobní vlak City Elefant Českých drah mířící z Prahy do Řečan nad Labem narazil na kraji Českého Brodu do stojícího nákladního expresu. Nehodu nepřežil strojvůdce, který zůstal zaklíněný v kabině.

15. července - Při vjezdu do stanice Medlešice na Chrudimsku večer vykolejil osobní vlak, nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl přerušen až do poledne následujícího dne.

16. července - Rychlík Krušnohor vyjel ze stanice Řetenice u Teplic po nesprávně postavené cestě a poškodil výhybku. Nikomu se nic nestalo. Hasiči evakuovali z vlaku 80 lidí.

22. července - Vlak společnosti Leo Express u Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku projel ráno na červenou a vjel do cesty jiné soupravě stejného dopravce. Oba vlaky zastavily 500 metrů od sebe. Při nehodě nebyl nikdo zraněn a zřejmě nevznikla ani hmotná škoda.

- V Lázních Kynžvart odpoledne vykolejil vlak RegioNova, který projel návěstidlo; oba vozy se dostaly mimo koleje. Zabezpečovací zařízení včas zastavilo na trati dopravu. Nehodu vyšetřuje jak policie, tak Drážní inspekce. Podle krajského policejního mluvčího Jakuba Kopřivy policie, která nehodu vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení, zadržela jednoho člověka, kterého později propustila.

11. srpna - Na nádraží v Jihlavě se ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily, nikdo se nezranil. Nehoda způsobila podle Drážní inspekce škodu 7,3 milionu korun.

13. srpna - V Tišnově na Brněnsku vykolejily poslední dva vagony rychlíku Vysočina jedoucího z Prahy do Brna. Vozy ale nejsou převrácené, řekla ČTK mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Podle prvotních informací záchranných složek se událost obešla bez zranění.

Autor: