Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve Mstěticích u Prahy vykolejily vagony, zničily auto a drážní domek. Na Hodonínsku se srazil vlak s autem

Mstětice (u Prahy)  Ve Mstěticích u Prahy v pátek ráno vykolejily vagony poblíž železničního přejezdu. Na vlečce ujelo 32 odstavených vozů, z nich sedm vykolejilo. Poškodily osobní auto, sloup trakčního vedení a drážní budovu, takzvané stavědlo. Dva lidé jsou zranění, řidič osobního vozu lehce, po ošetření na místě byl převezen do Nemocnice na Bulovce, pracovník dráhy byl ošetřen na místě. Řekli to mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel a mluvčí středočeské záchranky Petr Mach.

Ve Mstěticích u Prahy 14. srpna 2020 ráno vykolejily vagony poblíž železničního...
Ve Mstěticích u Prahy 14. srpna 2020 ráno vykolejily vagony poblíž železničního...

Vagony vyjely po 9:00 a projely přes železniční přejezd, který byl zabezpečený světelnou signalizací a závorami, ale zařízení v době průjezdu vagonů nesignalizovalo blížící se železniční vozy. Ty po střetu s projíždějícím automobilem vykolejily. „Drážní inspekce zahájila šetření mimořádné události,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Generální inspektor Jan Kučera na tiskové konferenci po zasedání bezpečnostní komise doplnil, že zabezpečovací zařízení nebylo uvedené v činnost, protože se ovládá ručně z nádraží jen při nahlášeném provozu na vlečce a obsluha neměla informaci, že by z vlečky měl jet nějaký vlak. Příčinu jízdy vagonů inspekce vyšetřuje, podle Kučery byly na vlečce už od úterý.

Kučera doplnil, že řidič osobního vozidla měl povinnost se v případě neblikajícího světla na přejezdu přesvědčit, že nic nejede. Tak zareagoval řidič kamionu, který i přes snížený výhled vagony zaregistroval a včas z přejezdu vycouval.

Na místě pracují drážní hasiči. Vykolejené vagony vyprošťují pomocí speciální techniky. Na místě jsou tři vozidla včetně vyprošťovacího automobilu.

Provoz mezi stanicemi Praha Horní Počernice - Čelákovice je přerušen. České dráhy, cestující do a ze zastávky Zeleneč mohou využít linku 353 pražské hromadné dopravy. Mstětice jsou částí obce Zeleneč.

V Bzenci na Hodonínsku se srazil vlak s osobním autem

V Bzenci na Hodonínsku se před 11:00 na přejezdu srazil vlak s osobním autem. Zemřel řidič osobního auta, zdravotníci mu už nedokázali pomoci. Ve vlaku se nikdo nezranil, řekla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

„Přesná příčina a míra zavinění této tragické dopravní nehody je předmětem dalšího šetření,“ uvedla Drahokoupilová.

Nehoda se stala v ulici U Bzinku, která se poblíž železniční stanice kříží s tratí. Osobní vlak jel z Moravského Písku do Bzence. Železniční přejezd je podle Drážní inspekce bez závor a má světelnou signalizaci.

Muž středního věku cestoval v autě sám. Utrpěl těžká zranění. Záchranáři se jej pokoušeli resuscitovat, nakonec bez úspěchu. Nepodařilo se obnovit jeho životní funkce, uvedla mluvčí záchranné služby Michaela Bothová.

Provoz na trati se po nehodě zastavil. České dráhy nasadily náhradní autobusy. Od 12:45 je v úseku Bzenec-Veselí nad Moravou obnoven provoz po jedné traťové koleji. Přes Bzenec jezdí kromě regionálních spojů také vlaky z Brna do Uherského Hradiště.

Výběr nejnovějších mimořádných událostí na české železnici

4. července - V Prosenicích na Přerovsku narazil vlak do trakčního vedení. Cestovalo v něm kolem 150 lidí, nikdo nebyl zraněn. Doprava na hlavní trati mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou stála zhruba od 11:00, provoz byl plně obnoven před 19:00. Vlak stál kvůli avizované poruše na trakčním vedení, poté dostal informaci, že se může rozjet, rozjel se a spadlo na něj v nízké rychlosti trakční vedení. Na vlaku bylo poškozeno sklo a sběrač, proto nemohl pokračovat.

7. července - Dva mrtvé a 24 zraněných, z toho devět se středními a těžkými zraněními, si vyžádala čelní srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u obce Pernink na Karlovarsku. Celkem 15 lidí bylo zraněno lehce a sedm záchranáři ošetřili na místě. Jednou z obětí byl německý státní příslušník. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, zadržela jednoho ze strojvůdců, který ve stanici Pernink nepočkal na protijedoucí vlak.

10. července - V pražských Běchovicích se večer srazil rychlík s osobním vlakem bez cestujících. Několik vagonů vykolejilo, hasiči evakuovali stovky lidí. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Jeden z vlaků jel pro cestující z pendolina, které odpoledne na stejném místě srazilo a usmrtilo člověka. Na trati, která je součástí koridoru z Prahy do Ostravy, jezdily vlaky odklonem, nehoda tak v páteční špičce způsobila komplikace tisícům cestujících.

12. července - Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se dostal odpoledne na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda. Kvůli vyšetřování byl přerušen provoz mezi pražským Radotínem a středočeskými Dobřichovicemi, dráhy tam zavedly náhradní autobusovou dopravu.

13. července - Na trati z Chrudimi do Pardubic projel vlak na červenou. Žádná nehoda se nestala, událost se obešla bez zranění, řekl ČTK mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Kvůli vyšetřování byl provoz na dvě hodiny přerušen.

14. července - Jednu oběť na životě a 35 zraněných si vyžádalo železniční neštěstí, které se stalo večer na hlavní trati z Prahy na Kolín. Osobní vlak City Elefant Českých drah mířící z Prahy do Řečan nad Labem narazil na kraji Českého Brodu do stojícího nákladního expresu. Nehodu nepřežil strojvůdce, který zůstal zaklíněný v kabině.

15. července - Při vjezdu do stanice Medlešice na Chrudimsku večer vykolejil osobní vlak, nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl přerušen až do poledne následujícího dne.

16. července - Rychlík Krušnohor vyjel ze stanice Řetenice u Teplic po nesprávně postavené cestě a poškodil výhybku. Nikomu se nic nestalo. Hasiči evakuovali z vlaku 80 lidí.

22. července - Vlak společnosti Leo Express u Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku projel ráno na červenou a vjel do cesty jiné soupravě stejného dopravce. Oba vlaky zastavily 500 metrů od sebe. Při nehodě nebyl nikdo zraněn a zřejmě nevznikla ani hmotná škoda.

22. července - V Lázních Kynžvart odpoledne vykolejil vlak RegioNova, který projel návěstidlo; oba vozy se dostaly mimo koleje. Zabezpečovací zařízení včas zastavilo na trati dopravu. Nehodu vyšetřuje jak policie, tak Drážní inspekce. Podle krajského policejního mluvčího Jakuba Kopřivy policie, která nehodu vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení, zadržela jednoho člověka, kterého později propustila.

11. srpna - Na nádraží v Jihlavě se ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily, nikdo se nezranil. Nehoda způsobila podle Drážní inspekce škodu 7,3 milionu korun.

13. srpna - V Tišnově na Brněnsku vykolejily poslední dva vagony rychlíku Vysočina jedoucího z Prahy do Brna. Vozy se po vykolejení nepřevrátily a událost se obešla bez zranění.

14. srpna - Ve Mstěticích u Prahy ráno vykolejily vagony poblíž železničního přejezdu. Poškodily osobní auto a drážní domek. Dva lidé jsou zranění. Řidič osobního vozu lehce a po ošetření na místě byl převezen do Nemocnice na Bulovce, pracovník dráhy byl ošetřen na místě.

14. srpna - V Bzenci na Hodonínsku se před 11:00 na přejezdu srazil vlak s osobním autem. Zranil se řidič auta, na místě jsou zdravotníci. Záchranka vyslala na místo také vrtulník.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...