Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Na čínském internetu přituhuje

Česko

Čína spustila kampaň zaměřenou na odstranění „vulgárního obsahu“.

Obviněna je i firma Google.

PEKING/PRAHA Čína zahájila rozsáhlou akci, která směřuje k omezení některých internetových stránek. Představitelé vlády obviňují množství internetových stránek včetně největších internetových vyhledávačů z toho, že šíří pornografii a vulgární obsah.

Čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti a další vládní úřady představily kampaň, která má za cíl „očistit internet od vulgárního obsahu“. Číňané udeřili na devatenáct provozovatelů internetových serverů a poskytovatelů internetového připojení. Ti prý nedostatečně spolupracovali při odstraňování obsahu, který „ohrožuje veřejnou morálku a ohrožuje fyzický i mravní vývoj dětí a mladých lidí“– jak uvedla vláda ve své oficiální zprávě.

Mezi servery, které jsou ve zprávě zmíněny, jsou i dva největší čínské vyhledávače. Vyhledávání na internetu dominuje v Číně místní služba Baidu, která má asi dvoutřetinový podíl na trhu. Celosvětově dominantní Google je s velkým odstupem na druhém místě. Google sám odmítá, že by postupoval protiprávně. „Pokud uživatelé naleznou obsah, který odporuje čínskému právu, mohou ho nahlásit Google. Pokud sami zjistíme, že jde o ilegální obsah, naložíme s ním podle práva,“ řekl agentuře Reuters mluvčí čínské pobočky Google Cchuej Ťin.

Kampaň se ale zřejmě neomezí jenom na „vulgární“ obsah na internetu. Jednou z obviněných stránek je i Tianya, kde si lidé podle BBC v diskusích často stěžují na praktiky vlády.

Čínští cenzoři navíc od vlády dostali i nový software, který snáze odhalí obsah, jenž považuje vláda za závadný. „Internetová policie“ využívala k vyhledávání závadného obsahu především vyhledávače, do kterých zadávala klíčová slova. S novým softwarem budou podle Financial Times schopní rychle sesbírat a analyzovat data například z internetových diskusí a odhalit, jestli příspěvky na nich obsahují informace, které jsou pro režim nepohodlné. Podle představitelů společnosti TRS, která software připravila, tak bude například možné zabránit skandálům, které zemi poškozují v zahraničí. V červnu roku 2007 diskusní příspěvek zoufalých rodičů na internetovém serveru Tianya, kde zveřejnili fotografii svého pohřešovaného dítěte, nakonec vedl k odhalení ilegálních cihlářských pecí v severní Číně, kde stovky unesených dětí pracovaly jako otroci.

***

Mezi servery, které jsou ve zprávě zmíněny, jsou i dva největší čínské vyhledávače.

Jednou z obviněných stránek je i Tianya, kde si lidé podle BBC v diskusích často stěžují na praktiky vlády.

Autor: