Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na cyklostezky u Vltavy zapomeňte. Kdy je pražský magistrát opraví?

Takto ještě nedávno vypadala cyklostezka podél Vltavy u Strakonické. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takto ještě nedávno vypadala cyklostezka podél Vltavy u Strakonické. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Z kola vidíte neporušený asfalt, pohled ze břehu však odhalí obrovské díry pod cyklostezkami. Jinde na nich leží vysoká vrstva bahna. Po povodních jsou pražské trasy podél Vltavy na řadě místech zdemolované. A než se alespoň uklidí, chvíli to potrvá. "Není to úplně priorita," zní z magistrátu.

"Uklidit, případně i opravit je třeba prakticky všechny cyklostezky, které v Praze vedou podél Vltavy.

Škody za 30 milionů

Pražská Technická správa komunikací (TSK) začala s vyčíslováním škod, které na pražských cyklostezkách napáchala velká voda. Ty se vyšplhaly nad 30 až 35 milionů korun.

Nejhorší je situace podle mluvčího TSK Tomáše Mrázka na cyklostezkách vedoucích podél Vltavy. "Je to okolí soutoku Berounky a Vltavy, v Modřanech nebo v Troji," uvedl Mrázek. Cyklostezky voda podemlela a vznikly pod nimi takzvané kaverny. Magistrát je kvůli tomu již minulý týden například v Troji uzavřel.

To znamená ať už Roztocká, Sedlec nebo cyklostezky v Troji kolem zoologické zahrady, tak také trasy na druhé straně Prahy - Zbraslav, Lahovice, Chuchle, Braník, Modřany...," vyjmenovala zasažené cyklostezky pražská zastupitelka Monika Krobová Hášová (TOP 09), která předsedá magistrátní Komisi pro cyklistickou dopravu.

"Někde teprve opadá voda, jinde máte 15 centimetrů nánosu bahna. Někde jsou podemleté asfaltové cesty, takže hrozí sesuvy půdy do vody i pády stromů," popsala aktuální problémy pražský povltavských cyklostezek. Jedním dechem však dodala, že na jejich odstranění si budou muset cyklisté počkat. "Teď máme starosti třeba s čistírnou odpadních vod, takže cyklostezky nejsou úplně priorita," připustila v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Nejprve silnice

Její slova potvrzuje i Tomáš Mrázek z pražské Technické správy komunikací, která má správu cyklostezek na starosti. "Prioritou je úklid komunikací. Cyklostezky přijdou na řadu až posléze," uvedl mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Zároveň však dodal, že na některých místech už s opravou cyklotras začali. "Kde to už jde, snažíme se uklízet. Ale nejdříve je vždy třeba každou část cyklostezky zkontrolovat, že je stabilní. Pak teprve na ně můžeme pustit úklidové stroje," řekl Mrázek. Zatím platí, že je vstup na cyklostezky podél Vltavy zakázaný.

"Kontroly probíhají kontinuálně. Na mnoha místech jsou cyklostezky podemleté. Z vrchu vidíte asfalt, vše vypadá v pořádku, ale podíváte se z břehu a vidíte pod nimi obrovskou díru," popsal nejvážnější škody na stezkách. "Tak to vypadá třeba v oblasti od Troje směrem na Klecánky, ale cyklostezky jsou ve špatném stavu na obou koncích Prahy," dodal mluvčí Technické správy komunikací.

Takto ještě nedávno vypadala cyklostezka podél Vltavy u Strakonické.

Takto ještě nedávno vypadala cyklostezka podél Vltavy u Strakonické.

Její ředitel se podle Krobové Hášové chystá vyčíslit škody na cyklostezkách za dva týdny. Mluvčí zatím mluví pouze řádově o desítkách milionů korun. "Odhadnout škody nelze, dokud nemáme všechny cyklostezky zkontrolované," zdůvodnil Mrázek.

Pokud jde o odhady, kdy se cyklistický život v Praze vrátí do zavedených kolejí, je ještě opatrnější. "Žádný časový odhad nemám. Máme ani ne týden po povodních. A jak jsem řekl: snažíme se opravovat komunikace. Až opravíme ty, půjdeme na cyklostezky."

Na náplavky s lopatami

Nejen pro cyklisty jsou zatím nedostupné také pražské náplavky, ze kterých už voda pomalu opadá. V noci na středu se začalo s odstraňováním protipovodňových bariér na Praze 7 a 8, kde už se uklízí i nahromaděný nepořádek a vrstva bahna. Postupně se úklidové čety přesunou na náplavky v centru města.

Na vltavské náplavce bylo po ránu 'jako na Václaváku'.

Cyklisty jindy oblíbené náplavky v centru Prahy jsou zatím nepřístupné.

Prozatím stále platí, že je jízda po povltavských cyklostezkách zakázaná. "Důrazně žádám cyklisty, aby na cyklostezky nevyjížděli a tento zákaz skutečně respektovali," uvedl pověřený primátor Prahy Tomáš Hudeček.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!