Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Na dně moří skrytí lapači kovů

Česko

Nečekaně praktický úlovek vytáhli ze svých sítí čínští odborníci, kteří sbírali usazeniny z tichomořského dna. Jedná se o zatím neznámý kmen bakterií rodu Brachybacterium, který podle studie publikované v časopise Microbiology dostal označení Mn32.

Svůj nezajímavý název tyto mikroorganismy vynahrazují svými zajímavými schopnostmi: dokážou z roztoku velice efektivně odstraňovat mangan, který převádějí na nerozpustné oxidy manganu. Tyto sloučeniny pak mohou absorbovat nikl a zinek. Všechny tři tyto „kovy“ patří mezi velké hříšníky ve znečišťování životního prostředí v některých průmyslech a při druhotném zpracování rud.

„Chytlavé“ oxidy manganu lze také připravit uměle, ale podle čínských vědců na bakterie lidské výrobky nemají. Jejich oxidy mají mírně odlišnou strukturu, která zvětšuje absorpční plochu, a ty díky tomu pohltí dvakrát až třikrát více kovových iontů.

Odborníci se teď zaměří na zkoumání možnosti schopností pracovat v podmínkách moderního průmyslu a nejen v přepychovém prostředí pečlivě kontrolovaných laboratorních misek a nádob. Pokud se bakterie z tichomořského dna ukážou jako spolehliví zaměstnanci, mohou se relativně snadno dočkat pracovního nasazení.

Přímo na využití bakteriálních oxidů manganu už pracuje na světě několik týmů a čínský „úlovek“ by mohl být tou pravou přísadou, kterou potřebují ke zdárnému dovedení díla do stadia praktické použitelnosti.

Autor: