12. prosince 2006 9:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na domy Romů míří exekuce

VSETÍN Vsetínská radnice vyhlásila exekuci na domy Romů, které nechal letos v říjnu nový předseda KDU-ČSL Jiří Čunek vystěhovat do obcí na Jesenicku. Romové podle města dluží na penále desítky tisíc korun.

O dva domy ve Staré Červené Vodě a Vidnavě na Jesenicku Romové pravděpodobně nepřijdou, do sporu se totiž zapojilo občanské sdružení Roma Vidnava, které u soudu dohodlo splátkový kalendář na dlužné částky. „Nevěděl jsem o tom, řeší to moji spolupracovníci. Město však jakákoli penále zásadně neodpouští,“ řekl ČTK Čunek.

Exekuce byla vyhlášena na romské rodiny krátce poté, co se do svých nových příbytků nastěhovali. „Je to vůbec nedrastičtější řešení, které mohlo být zvoleno. Bylo možné například strhávat peníze ze sociálních dávek,“ uvedl jednatel sdružení Roma Vidnava Václav Zástěra.

Vsetínská radnice slíbila, že se pokusí zařídit, aby rodiny o domy nepřišly. První exekuci ve Staré Červené Vodě včera projednával Okresní soud v Jeseníku. Zástěra dohodnul, že Romové uhradí dlužnou částku ve výši čtyřicet tisíc korun do osmi měsíců. „Vyjednal jsem, že soud prodej domu zastaví a provede opravu na katastrálním úřadě,“ vysvětlil Zástěra. Svůj dluh podle něj splácí i druhá rodina z Vidnavy.

Veškeré dluhy na nájemném z dřívějška už rodiny také splatily, zbývají jim jen právě desetitisícová penále. Podle Jiřího Čunka si za svoje problémy mohou většinou rodiny samy. „Mají pocit, že když mají nový byt, musejí mít i nové vybavení. Tím si sami naběhnou,“ řekl.

Exekuce nyní hrozí také 34 romským rodinám ze vsetínské Poschlé. Tam řádně platí nájem pouze dvě rodiny. Pokud ostatní nezačnou splácet, radnice jim pravděpodobně nařídí exekuci majetku.

Situací Romů se v pátek zabývali členové senátního výboru pro lidská práva. Podle nich byla přestěhováním rodin na Jesenicko zřejmě porušena lidská práva. „Předem nevěděli, do čeho jdou. Nemohli si své domy prohlédnout a smlouvy podepisovali pod nátlakem.

Byla zneužita jejich právní nevědomost,“ uvedl senátor Josef Pavlata, kterému vadí, že Romové byli přestěhováni za prapodivných podmínek v pozdních večerních i nočních hodinách na jim naprosto neznámá místa. „Dům ve Staré Červené Vodě považuji za naprosto nepoužitelný,“ dodal Pavlata.
, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!