Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Na eurozónu se valí problémy

Česko

Společnou měnu ohrožuje nezájem o dluhopisy zadlužených zemí, slabý kurz a klesající německý export

PRAHA Poslední dny byly pro země platící eurem ve znamení špatných zpráv.

Zaprvé: v úterý přinesl deník Wall Street Journal svou analýzu zátěžových testů. Ze zprávy vyplývá, že banky schválně zamlčely většinu státních dluhopisů z Řecka, Irska, Španělska a dalších zadlužených zemí.

Banky zveřejnily údaje jen o krátkodobých cenných papírech. Jenže ty tvořily v portfoliích finančních domů menšinu. Například banka Barclays tak přiznala jen 36 procent španělských dluhopisů, které držela.

Zpráva snižuje význam už tak dost kritizovaných testů. Původním záměrem bylo přesvědčit trhy, že banky mají dostatek rezerv a že například v případě bankrotu nějakého ze států by situaci dokázaly ustát. „Nejasnosti kolem zátěžových testů snižují jejich význam a dokáží rozjitřit finanční trhy,“ uvedl David Marek, hlavní ekonom Patria Finance. „Myslím, že v této oblasti tak bude více pozornosti věnováno změnám v regulaci finančního sektoru a dopadům na banky, obchodníky s cennými papíry, investiční fondy a další instituce,“ dodal Marek.

Další problém se objevil na trhu se státními dluhopisy. I kvůli analýze Wall Street Journalu ztrácejí investoři zájem o nákup dluhopisů Řecka, Irska a Portugalska. Výnosy z nich dosahují rekordních hodnot. Situace je nepříjemná zejména svým načasováním. Právě tento měsíc se totiž některé evropské země chystají na trh vložit rekordní počet dluhopisů, aby vůbec zvládly financovat své dluhy.

Do situace se proto vložila i Evropská centrální banka (ECB). Včera nakoupila dluhopisy zadlužených států za 10 milionů eur.

Agenturu Bloomberg o tom informoval zdroj, který si nepřál být jmenován, protože transakce ECB je prý tajná.

Státní dluhopisy začala ECB nakupovat v květnu, kdy Mezinárodní měnový fond a EU schválily 750miliardový záchranný balíček. Navzdory včerejšímu zásahu ECB však činí rozdíl mezi výnosy z řeckých a německých dluhopisů 355 bazických bodů. Taková čísla však nevěstí v eurozóně nic dobrého. I proto kurz eura prudce oslabuje. Oproti jenu se dostala evropská měna na devítileté minimum. Švýcarský frank k euru dokonce prolomil historickou hranici.

Motor Evropy zpomaluje Na optimismu nepřidá ani propad německého exportu. Za červenec se vývoz propadl o 1,5 procenta. Ekonomové ale předpokládají, že ačkoli došlo ke zpomalení, Německu návrat do recese nehrozí.

Export je stále o 19 procent větší, než byl před rokem. Také poptávka po německém zboží zůstává v Asii vysoká. Naproti tomu se stále zvyšuje dovoz zboží, import je o čtvrtinu vyšší než byl vloni. To de facto znamená, že jsou Němci bohatší. David Marek však nabádá k větší obezřetnosti. „Optimismus některých německých ukazatelů, například indexu nálady manažerů Ifo, je již několik měsíců nezdravě vysoký,“ řekl.

***

Vývoj úroků desetiletých dluhopisů Irska (procenta)

9. 12. 2009 - oznámeny rozpočtové škrty ve výši 100 miliard korun, o jeden rok se zvyšuje věk odchodu do penze

22. 4. 2010 — Eurostat oznámil, že dluh Řecka není proklamovaných 12,7, ale 13,6 procenta HDP. Další den žádá premiér Papandreu EU a MMF o záchrannou půjčku.

24. — 25. 8. 2010 agentura S&P snížila Irsku rating, zhoršil se podle ní výhled do budoucnosti

Vývoj úroků desetiletých dluhopisů Portugalska (procenta)

27. 4. 2010 – agentura S&P zařadila řecké dluhopisy do spekulativního pásma. Snížila i rating Portugalsku, jehož ekonomika je prý slabá a nekonkurenceschopná. Horší rating dostalo i Španělsko

13. 5. 2010 - portugalský premiér ohlašuje rozpočtové škrty

13. 8. 2010 - agentura Moody's dává zemi o dva body horší rating kvůli zvyšujícímu se dluhu a slabému růstu hospodářství

Autor: