Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na fotbal do Černé Hory? Dejte si pozor na policii

Česko

  16:19
PRAHA - Jste skalní fanda české fotbalové reprezentace a chystáte se autem na zítřejší odvetné utkání? Pak se mějte na pozoru. Výletu do Černé Hory byste mohli litovat, i kdyby Češi na Euro postoupili.
V autě (ilustrační foto)

V autě (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Tamní policie má totiž zřejmě sklony trestat zahraniční řidiče i za přestupky, které se nestaly. Tvrdí to alespoň profesionální řidiči, kteří do balkánské země často jezdí. Na zvůli černohorských policistů naposledy ukázal případ Jana Matějky, řidiče autobusu z východočeských Slatiňan. Ten kvůli banálnímu sporu skončil až ve vězení, ze kterého se dostal jen díky kauci.

Případ Jana Matějky

Černohorští policisté zastavili Jana Matějku letos v září za projetí červené. Po českém řidiči požadovali pokutu 170 eur. Ignorovali fakt, že na křižovatce, kde se měl přestupek odehrát, už dlouho semafor nefunguje. Když se Matějka vzbouřil a odmítl zaplatit, došlo k potyčce.

Tu vidí obě strany naprosto rozdílně. Podle Matějky ho policisté napadli a násilím vytáhli z vozu, přičemž českému řidiči uštědřili pár ran a kopanců. Policisté naopak z útoku na veřejného činitele obvinili Matějku. „Všiml jsem si, že jeden z nich pak ostatním ukazoval natržený oděv na rameni, z toho jsem pochopil, že jim říkal, že jsem je napadl,“ popsal rozuzlení konfliktu Jan Matějka České televizi, která o případu informovala jako první.
Běžný přestupek se tím zvrhl v trestný čin a Matějka bleskově stanul před soudem. Po sedmi hodinách si vyslechl rozsudek - dva měsíce vězení.

Rady řidičům

Rychlostní limity

* v obci - 50 km/h, mimo - 80 km/h

* na rychlostní silnici - 100 km/h

Silniční předpisy

* na kruhovém objezdu má vždy přednost auto jedoucí zprava

 * školní autobusy stojící na zastávkách se nesmějí předjíždět

* v noci se nesmí používat klakson

* v autě musí být reflexní vesta

Poplatky a pokuty

* na hranici se platí ekologický poplatek: osobní auto - 10 eur

* překročení rychlosti v obci do 30 km/h - 30 eur, o víc - odebrání řidičáku a soud, mimo obec do 50 km/h - 50 eur, o víc - soud

* tolerance alkoholu - 0,05 promile

 kontakt na vyčleněného konzula + 382 69 338 800

Po dvaceti dnech ho zachránil otec, který ho za šest tisíc eur z vězení na kauci vykoupil. Případ ale ještě neskončil a není vůbec jasné, zda se Matějka do Černé Hory nebude muset vrátit. Zachránit ho může jen český soud, ke kterému se odvolala řidičova advokátka, a jenž by mohl celou kauzu zpochybnit.

Matějkova zkušenost rozhodně neznamená, že by k policejní zvůli docházelo na černohorských silnicích pravidelně. Řada řidičů, kteří do Černé Hory jezdí, žádnou tíživou zkušenost nemá. „V Černé Hoře jsem byla za poslední tři roky dvakrát, pokaždé jsme jeli přes stejný hraniční přechod Sutorina - Debeli brijeg. I když se policisté tvářili vždy velmi přísně, nikdy jsme žádné problémy neměli,“ popisuje své vzpomínky na černohorské policisty Vladimíra z Prahy.

Jako na výjimku se dívá na Matějkovu kauzu i ministerstvo zahraničí. „Ten případ známe, ale nemyslíme si, že by k něčemu podobnému docházelo často. I když se nyní do Černé Hory chystá větší počet českých občanů, nebudeme vydávat žádné speciální varování,“ řekl LN mluvčí resortu zahraničních věcí Vít Kolář.

Ministerstvo nicméně nechce možné problémy podcenit a tak po dobu reprezentačního zápasu posílí konzulární jednatelství v hlavním městě Černé Hory Podgorici.

Čeští řidiči nemusí platit pokutu jen kvůli vymyšlenému přestupku, ale i kvůli odlišnosti silničních pravidel. Tak například v Černé Hoře se mezi obcemi jezdí jen 80 kilometrů za hodinu a na kruhových objezdech nemá přednost auto na objezdu, ale to přijíždějící zprava. Nezbytné je také na hranicích zaplatit takzvaný ekologický poplatek, který vlastně supluje roli dálniční známky.

Autor:

Mohlo by vás zajímat